Gaziantep Rumkale Nerede – Nasıl Gidilir?

Gaziantep Rumkale Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Gaziantep Rumkale Nerede – Nasıl Gidilir? – Gaziantep Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Gaziantep Rumkale

Anadolu’nun en ünlü kalelerinden biri olarak anlatılmaktadır.  Rumkale; Fırat Nehri ile Merzimen Çayının birleştiği noktada sarp kayalıklarla çevrili yüksek bir tepenin üstünde yer alıyor. Bir yarımadayı andıran kayalığın güneyi 12. yüzyılda 30 metre derinliğinde ve 20 metre genişliğindedir. Kale , karayla ilişkisi koparılmış bir ada şeklindedir. Böylece  korunaklı bir kale hale getirilmiştir.

Stratejik bir noktada bulunan Rum kale’nin adına ilk kez Asur kaynaklarında rastlanıyor. Özellikle de Haçlı seferleri sırasında önemli bir merkez olmuştur. Rumkale 1150 yılında Haçlılar tarafından Ermeni Katoğikosu 3. KrikorPahlavuni’ye satılmış. Geçmişten günümüze Rum kale’de birçok kilise ve manastır inşa edilmiştir.

Gaziantep Rumkale Nasıl Gidilir?

Rum kale’ye ulaşmanın en kolay yolu Rumkale bir yarımada üzerinde bulunduğu ve yarımadanın da hendek ile bağlantısı kesildiği için ulaşım Gaziantep’in Yavuzeli ilçesine 25 km uzaklıktaki kasaba köyünden veya Halfeti’den kalkan motorlu teknelerdir.

OKUMALISIN  Tabiat Bungalov Nerede - Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.