Gaziantep’te Baklava Nerede Yenir – Baklava Nasıl Yenir – GAZİANTEP

Gaziantep’te Baklava Nerede Yenir – Baklava Nasıl Yenir – GAZİANTEP

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Gaziantep’te Baklava Nerede Yenir –  Baklava Nasıl Yenir  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Gaziantep Mutfağı, 2017 yılında UNESCO tarafından Gastronomi Şehri seçilerek ülkemizi gururlandırmıştır. Tabi bu unvan kolay kazanılmadı Geçmişten Günümüze Gaziantep Şehrinin Örf Adet, Gelenek Görenekleri de bu unvanın kazanılmasında etkili olmuştur. Bu Yüzden Antep Mutfağı hakkında yorum yapmak, bu iyi bu kötü demek biraz anlamsız kalıyor.

Gastronomi Şehir seçilen Antep Şehri Yemek çeşitlerinin yanı sıra Tatlı sektöründe de lider durumunda. Tüm Türkiye’de yaşayanların ortak düşüncesi En iyi yemek ve Tatlıların Gaziantep ilinde  olduğu gerçeğidir. İncecik Yufkanın Çıtı Çıtır olması, İçindeki Fıstığının, Şerbetinin ve Sıcaklığının tam kıvamında ayarlanarak yapılması gerçekten zor bir sanattır. Ama şu noktada bir sorun yaşanıyor Gaziantep’te Baklava Nerede Yenir? Herkesin damak zevki farklı olsa da bizlerin deneyimleri ve Gaziantep Şehrinde yaşan yöre halkınında görüşleriyle sizlere bir kaç yer hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Tabi İlk Önce Size bir bilgi verelim, Baklava yeme tarifi…

                         Baklava Nasıl Yenilir?                           

Yöre Halkı tarafından bizlere aktarılan şu şekilde, Baklavayı elinizle alın, Baklavanın alt kısmını üst damağınıza gelecek şekilde ağzınıza yerleştirin ve yemeye başlayın. Bu Nedenle neden yeniyor diye aklınıza geliyordur, oda baklavanın alt kısmının damağınıza yapıştırdığınızda Baklavanın tadını tam olarak alıyormuşuz…

Sizlere Yöre Halkı ve Bizlerin Damak Zevkine Göre bir liste hazırladık, Buyurun okuyalım, Baklava yiyebileceğiniz yerler;

Koçak Baklava

Çoşkun ve İbrahim Koçak kardeşlerin 1993 yılında kurduğu Koçak Baklavaları, özellikle son Dönemlerde Yöre halkına Baklava Nerede Yenir Derseniz size Koçak diye cevap verdiğini göreceksiniz.Çoğu marka olmuş yerlere nazaran daha az sayıda bulunan şubeleri ile sizlere Antep ilinin En Güzel Baklavalarını hazırlıyorlar. Altta bıraktığımız telefon numaralarını arayarak Kargo ile sipariş verebilirsiniz.

Koçak Baklava’da Ne Yenir:

Kare baklava, Bülbül Yuvası, Havuç dilimi

Koçak Baklava Nerede:

Adres: Ali Fuat Cebesoy Blv., Ş. M. Engin Özdinç Sokak, No:3 Şehitkamil-Gaziantep

Telefon: 0342 321 05 19 – 20 / 0342 322 21 31

İmam Çağdaş

İmam Çağdaş, 1887 yılına kadar uzanan tarihi ile Gaziantep şehrinin En Eski Restoranı olarak bilinen yerler arasında bulunmaktadır. İmam Çağdaş’a gelen misafirler hem yemek yiyip hemde Enfes Tatlılarının tadına bakabilirler. Yani, Her iki Lezzeti aynı anda yaşamak isteyenlerin tercih edebileceği bir yerdir. Geçmişi ve Güzel yemekleri ile En çok tercih edilen yerler arasındadır. Antep ilinin En Güzel Baklavalarını hazırlayan bu yerden, Altta bıraktığımız telefon numaralarını arayarak Kargo ile sipariş verebilirsiniz.

İmam Çağdaş’ta Ne Yenir:

Enfes yemekleri, Baklava, havuç dilimi

İmam Çağdaş Nerede;

Adres: Uzun Çarşı, No: 49, Şahinbey – Gaziantep

Tel:  0342 220 45 45 – 0342 220 70 80

Güllüoğlu Baklava Zincirleri

İsmini duymayan kalmamıştır,Başta Gaziantep olmak üzere tüm Türkiye’de en çok ismini duyduğumuz yerdir. Bir ailenin soy ismi olan Güllüoğlu, Güllüoğlu Kardeşlerin ayrı ayrı açtığı Baklava dükkanları ile neredeyse her yerde görebiliyorsunuz. İlk mağazaları olarak biline yeri Almacı Pazarının hemen karşınında olan yerleri olarak biliniyor. Antep ilinin En Güzel Baklavalarını hazırlayan bu yerden, Altta bıraktığımız telefon numaralarını arayarak Kargo ile sipariş verebilirsiniz.

Elmacı Pazarı Güllüoğlu’nda Ne Yenir:

Mihrimah, kaymaklı baklava

Elmacı Pazarı Güllüoğlu Baklava Nerede:

Adres: Karatarla Mah., Elmacı Pazarı, No: 4 Şahinbey-Gaziantep

Tel: 0342 231 21 05 – 0342 230 93 58 – 0342 220 02 23

  • Çelebioğulları Baklava
  • Cumba Künefe
  • Hamido Baklava
  • Baklavacı Zeki İnal
  • Fıstıkçıoğlu Sini

 Gaziantep’te Yöresel lezzetler olarak Sizlere Tavsiye Edeceğimiz Diğer Baklavacılar…

Tavsiyelerinizi söyleyin ekleyelim ….

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.