Gazipaşa Doğal Havuzlar – Koru Plajı Nerede – Nasıl Gidilir

Gazipaşa Doğal Havuzlar  – Koru Plajı Nerede – Nasıl Gidilir

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Gazipaşa Doğal Havuzlar / Taş Kesildi / Koru Plajı Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

         Gazipaşa Doğal Havuzlar Hakkında Bilgiler        

Doğal Havuzlar Koyu, Antalya ilinin Gazipaşa İlçesinde yer almaktadır. Koru Mahallesi sınırları içinde olan plaj ve doğal havuzlar  doğal oluşumuyla oldukça ilgi çekmektedir. Bu  bölgede denize dökülen akarsuların taşıdığı doğal çimento hammaddesi ile Yalı Taşı adı verilen yeni bir yapı oluşturmuşlardır. Bu taşlar yakın zamana kadar kahve çekilen küçük el değirmenlerinden buğday öğütülen büyük değirmenlere kadar değirmentaşı yapımında kullanılıyordu.

Binaların köşe kısımlarında bağlantı sağlamak amaçlı kullanılmıştır. Kent içindeki eski mahallelerdeki gezi sırasında eski evlerde bu taşı görüyorsunuz. Yalı taşları, üç tanesi büyük olmak üzere Koru Plajında onlarca doğal havuz oluşumu meydana getirmiş durumda. Bu özelliği Koru Plajını özel ve görülmeye değer kılmıştır.

Bu doğal havuzlar kendi kendini filtre etme özelliğine de sahiptir. Dalga ile gelen deniz suyu bu havuzlardaki yabancı maddeleri aldığı gibi sürekli havuz suyunu yenilediği için havuzlar ve kıyı şeridi sürekli olarak kendi kendini filtre ediyor ve temiz kalıyor. Koru Plajı ayrıca caretta caretta kaplumbağalarının Akdeniz’deki 17 yumurtlama alanından biri. üç adet doğal havuzu bulunur. Bu havuzlardan  iki havuz özellikle yeni yüzme öğrenenler için bulunmaz nimettir.

Hafta içi daha sakin olan doğal havuzlar hafta sonları yöre halkı ve ziyaretçiler tarafından piknik ve plaj olarak kullanılmaktadır. Sularının berrak olmasından dolayı balıklar ve diğer deniz canlıları ile doğal su altı güzelliklerini izlemek için deniz gözlüğünüzü almanızı tavsiye ederim. Çocuklu aileler tarafından fazlaca rağbet görmektedir. Özellikle çocukların havuzlarda oynaması aileleri buraya çekmektedir.

              Gazipaşa Doğal Havuzlar Giriş Ücreti                

Giriş ÜCRETSİZDİR.

Plaj’da işletme bulunmaktadır. Terlik, gözlük, şezlong, şemsiye gibi malzemeleri burada bulmanız mümkündür. Ayrıca plajda duş, yiyecek-içecek ve tuvalet ihtiyacınızı karşılamak için gerekli yerler vardır.

Kendi Kamp Sandalyesi ve Şemsiyeniz ile de gelip buranın keyfini çıkartabilirsiniz.

             Gazipaşa Doğal Havuzlar Nerede?                      

Gazipaşa Doğal Havuzlar  – Koru Plajı ilçe merkezine yakın olduğu için otobüs, minibüs, hususi otomobil ve havayolu ile rahatlıkla gidebilirsiniz. Gazipaşa İlçe Merkezinin güneydoğu istikametinde 5,5 kilometre, Gazipaşa Otogarına ise gene aynı istikamette 5 kilometre mesafede bulunuyor. Plaj ve doğal havuzlar Koru Mahallesi sınırları içinde yer alıyor. Bu bölgenin Alanya – Gazipaşa Havaalanına  uzaklığı  8,5 km dir.

Gazipaşa Doğal Havuzlar  – Koru Plajına gitmek için,  Gazipaşa İlçe Merkezinde bulunan Uğur Mumcu Caddesinden sahile doğru iki buçuk kilometre gitmeniz gerekiyor. Bu noktada caddeyi kesen Fındıklık Caddesinden sola saparak devam ediyorsunuz. Fındıklı Caddesi boyunca 3 Kilometre daha gittiğiniz takdirde plaj ve doğal havuz bölgesine ulaşıyorsunuz.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.