Gebze Eskihisar Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Gebze Eskihisar Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Gebze Eskihisar Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Kocaeli Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Gebze Eskihisar Kalesi Hakkında;

Eskihisar Kalesi, Kocaeli ilinin Gebze ilçesinin sınırları içerisinde yer almaktadır. Gebze ilçesinin  Eskihisar beldesinde bulunmaktadır. Gebze’ye 6 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Kale’nin Bizans döneminde yapıldığı bilgisine ulaşılmaktadır. Eskihisar kalesinin bulunduğu yerin antikçağdaki ismi Pelekanon’dur. Palekanon Savaşı nedeniyle de tarihte önemli bir yere sahip olmuştur. Bu kalenin yapım amacı limanın güvenliğini sağlamaktır. Osmanlı devleti döneminde de faal şekilde kullanılmıştır. Eskihisar Kalesi iç ve dış olmak üzere iki bölümden meydana gelmektedir. Kaleyi ön plana çıkaran özellik bulunduğu konumdaki manzaranın güzelliğidir. Kale son olarak 1998 yılında restore edilmiştir. Kalenin antresi konser gibi etkinlikler yapmak amaçlı kullanılmaktadır.

Kale dikdörtgen plan şemasına sahip olup, dördü yarım daire, altısı da dörtgen kulelerle duvarları sağlamlaştırılmıştır Kale girişi iki kule arasında bulunmaktadır.

Buraya gelirken fotoğraf makinalarınızı almayı sakın unutmayın. Kartpostallık görüntüler elde edeceksiniz.

OKUMALISIN  Tavşan Burnu Tabiat Parkı ve Kamp Alanı Nerede-Nasıl Gidilir?

Gebze Eskihisar Kalesi’ne Nasıl Gidilir?

Eskihisar Kalesi, Kocaeli ilinin Gebze ilçesinin sınırları içerisinde yer almaktadır. Gebze ilçesinin Eskihisar beldesinde bulunmaktadır. Gebze’ye 6 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Eskihisar Kalesi, İstanbul’a 50, İzmit’e ise 45 km mesafede yer almaktadır. Bu sebeple ulaşım oldukça kolaydır. Kaleye toplu taşıma veya hususi aracınızla rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kaleye hususi aracıyla gelecek olanların, D-100 Karayolu (E-5) veya TEM Otoyolu’nu kullanması gerekmektedir. TEM Otoyolundan gelenlerin Eskihisar-Feribot tabelalarını, D-100 Karayolunda ise Gebze-Eskihisar sapağını takip etmesi gerekmektedir.

Toplu taşıma araçları ile Gidecekler, Gebze – Darıca arası hareket eden 411 – 416 numaralı araçlara binerek Kaleye Yakın bir konuma kadar gidebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.