Gebze Gezilecek Yerler – Gebze Gezi Rehberi – Kocaeli

Gebze Gezilecek Yerler – Gebze Gezi Rehberi – Kocaeli

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Kocaeli ilinin Gebze ilçesinin Gezilecek Yerleri – Doğal Güzellikleri – Tarihi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kocaeli ilinin En Büyük İlçesi olan Gebze, İstanbul’a geçiş güzergahı içinde olması ve organize sanayi bölgesinin burada olması sebebiyle oldukça  hareketli bir yerdir.  Gebze ilçesi bulunduğu konum itibari ile de Hem Tarihsel Hemde Doğal bir çok gezilecek alana sahiptir. Deniz kenarında olmasından dolayı da Deniz turizmi açısından da tercih edilmektedir.

                              Gebze Gezilecek Yerler                             

                             Ballıkayalar Tabiat Parkı                         

 

Tabiat Parkı, Marmara bölgesinin en önemli kaya tırmanışı bölgesi olma özelliğine sahiptir. Ballıkayalar kanyonu 12 ay boyunca keyifli tırmanış imkânı verilebilen, Ülkemizdeki tek yer olma özelliğine sahiptir. Tabiat Parkı  içerisinde, wc, mescit, piknik masaları ve gölet bulunuyor. Piknik yapma, Yürüyüş Yapma, Kaya Tırmanışı, Yaban Hayatı Gözlemleme ve Fotoğrafçılık için uygun bir yerdir.

                            Çoban Mustafapaşa Cami                        

Cami, Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman’ın vezirlerinden Mustafa Paşa tarafından  yaptırılmıştır. Çoban Mustafa Paşa Külliyesi bir menzil külliyedir. Peki Menzil Külliyesi ne demektir. Menzil külliyeleri, normal külliye birimlerine ek olarak yolcuların ihtiyaçlarını giderecek alanlar eklenerek yapılan külliye şeklidir. Geçmiş tarihlere bakıldığında Selçuklu dönemi kervansarayları ile aynı işlevi taşıdığı görülmektedir.

OKUMALISIN  Kemerburgaz Kent Ormanı Nerede – Nasıl Gidilir?

                          Millet Bahçesi Macera Park                    

Millet bahçesi, Eskihisar Kalesi olarak bilinen tarihi mekanın hemen üst kısmında Eski Askeri  alan olarak bilinen yerde bulunmaktadır. Millet Bahçesi içerisinde Çocuk Oyun Alanı, Tırmanma Parkuru, Dağ Kızağı, Flora Alanı, Cafe-Restoran, Seyir Terası , Otopark ve Wc alanları ile görülmeye değer güzelliktedir. Hemen alt kısmında bulunan  Eskihisar Sahili de güzel bir yürüyüş  alanıdır.

                                  Eskihisar Sahili                                    

Eskihisar Sahili, Eskihisar Feribot İskelesi olarak bilinen yerin hemen yanında, Eskihisar Kalesinin hemen altında bulunuyor. Bir Sahil şeriti olarak uzanan bu yerde, Balıkçı Barınakları, Balık restoranları, Cafeteryalar, Aile Çay Salonları, Kahvaltı Mekanları, Bisiklet sürme yolu, Koşu Yolu ve Çocuk Oyun Alanları bulunmaktadır.

                                   Eskihisar Kalesi                                 

 

Eskihisar Kalesi, Bizans döneminde, limanı korumak amacıyla yapıldığı bilinmektedir. Edinilen bilgiler ve Kalenin yapım tekniği incelendiğinde  Eskihisar Kalesinin 1241 yılından önce inşa edildiği tahmin ediliyor. Kale, Osmanlılar tarafından da kullanılmış ve en son 1998 yılında restore edilmiştir.

                           Osman Hamdi Bey Konağı                      

 

OKUMALISIN  Şehit Er Gökhan Hüseyinoğlu Sahil Parkı Hobbit Evleri Nerede?

Eskihisar Sahili olarak bilinen yerde Denize nazır bir konumdadır. Müze Evi, Türk Müzecilik Tarihinin kurucularından Ressam ve Arkeolog Osman Hamdi Bey tarafından 1884 yılında yapılmıştır. Müze’de, Ünlü Kaplumbağa Terbiyecisi Kitabı yazarı olan Osman Hamdi Beyin Geçmiş fotoğrafları, Tabloları, Kişişel Eşyaları, Kullandığı Eşyalar ve birçok eseri burada sergilenmektedir.

                          Gazilerdağı Tabiat Parkı                         

Tabiat Parkı, Yöre halk tarafından Mangal – Piknik – Semaver yakmak ve Yürüyüş yapmak İçin tercih edilmektedir. Çam ağaçları ve tertemiz havasında doğa yürüyüşü yapmanın oldukça keyifli olduğu bir yerdir.

      Şehit Hüseyinoğlu Sahil Parkı – Hobbit Köyü     

Darıca ilçe sınırlarında bulunan bu yer Gebze’ye Gelipte uğramadan gitmeyin diyebileceğimiz bir yedir. Hobbit Evlerininde yer aldığı bu kompleks içerisinde; Bisiklet ve Yürüyüş alanları, Seyir Tepesi, Dinlenme Bankları, Çocuk Oyun Köyü, Mescid, Piknik Alanı, Hobbit Evlerinin olduğu Bölüm, Wc ve Fayton Cafe bulunmaktadır.  Yüzme ve olta balıkçılığı içinde uygun alanlar bulunmaktadır.

                                        Gebze Çarşısı                                 

Gebze ilçesinin en hareketli yeridir. Alışverişe dair her ne ararsanız burada bulabilirsiniz. Trafiğe kapalı olan bu yerde; Kuyumcu, Yeme İçme mekanları, Bay-Bayan Giyim Mağazları, Marketler, Hamam, Çay ocakları, Alan bulunuyor. Kent Meydanı ve Tarihi Mustafa Çoban Paşa Cami de buraya yakın bir konumdadır.

 

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.