Gedelme Yaylası Nerede – Nasıl Gidilir – Kemer / ANTALYA

Gedelme Yaylası Nerede – Nasıl Gidilir – Kemer / ANTALYA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Gedelme Yaylası Nerede – Nasıl Gidilir? Ayrıca, Gedelme Kalesi, Gedelme Mağarası ve Gedelme Yaylası hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Yayla, Antalya ilinin Kemer ilçe sınırları içerisinde Kuzdere Mahallesinde  bulunmaktadır. Yayla, Genellikle yaz aylarında yöre halkı tarafından dinlenme yeri olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, 700 m rakımlı yaylada elma ve ceviz yetiştiriciliği yapılıyor.

Gedelme Yaylası, Tarihi Likya yolunun Beycik – Yaylakuzdere – Gedelme – Göynük Yaylası güzergahı içerisinde bulunduğundan dolayı  trekking gruplarının önemli dinlenme yeri olarak bilinir.

           Gedelme Kalesi Hakkında Kısa Bilgi               

Bizasnlılara ait, Ortaçağ kalesi bulunuyor. Gedelme Kalesi, Jacobek tarafından İ.S. 9. yy.’a tarihlenmiş. Adı, “tahıl phrygmos’u -tahıl kurutma, hububat çukuru” anlamında gelen Kadrama / Gedelma olarak bilinmektedir.

Tarihi Çınar Ağacı, Gedelme Yaylasında 2700 yaşında olduğu tahmin edilen Gedelme Çınarı bulunuyorç Anıtlar kurulu tarafından  koruma alınmıştır. Çınar Ağacı, 30 metre boyunda 4.50 çapında ve 14 metrelik çevre genişliğine sahiptir.

Gedelme Mağarası; Gedelme Yaylası mevkisinde bulunuyor. Halk arasında Peynir Deliği Mağarası olarak bilinmektedir.  Köy Merkezi Mağara arası 5 dakikalık bir patika yol ile ulaşılıyor. Mağaranın 65 metre kuzeyinde Bizanslılara ait duvar ve kalıntılar bulunmaktadır.

Mağaranın Toplam uzunluğu 74 metre olan mağaranın girişe göre en derin yeri 20 metre civarındadır. Dik bie şekilde inildiğinden dikkatli inmekte fayda var.Mağaranın geneli kurudur, yaş yada su yok. Sadece mağaranın en sonuna geldiğinizde sizi küçük bir gölcük karşılıyor. Mağarayı gezerken sizlere sarkıt, dikit ve sütunlar eşlik etmektedir.

                           Gedelme Yaylası Nerede?                       

Antalya ilinin Kemer ilçe sınırları içerisinde Kuzdere Mahallesinde  bulunmaktadır. Kemer’in 18 km batısında bulunmaktadır.  Yayla, Genellikle yaz aylarında yöre halkı tarafından dinlenme yeri olarak kullanılmaktadır

                   Gedelme Yaylasına Nasıl Gidilir?                

Yaylası, Antalya ilinin Kemer ilçe sınırları içerisinde Kuzdere Mahallesinde  bulunmaktadır. Yayla, Antalya şehir merkezine 60 km, Kemer ilçe merkezine ise 18 km uzaklıktadır.

Kuzdere Mahallesi Kesme Boğazı mevkiinden asfalt yol ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Yolun sonlarına doğru toprak yol bulunuyor. Yaz aylarında İlçe merkezinden kalkan Gedelme dolmuşları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.