Gelidonya Feneri Nerede – Nasıl Gidilir?

Gelidonya Feneri Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Gelidonya Feneri Nerede – Nasıl Gidilir? – Antalya’da Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vereceğiz.

Gelidonya Feneri, Antalya İlinin Kumluca İlçesi sınırları içinde Mavikent Taşlık Burnunda kurulmuştur. Kırlangıç Burnu, Taşlı Burun veya Gelidonya burnu olarak ta adlandırılmaktadır. Ülkemizin En Yüksek Deniz Feneri olma özelliğini taşıyan bu Fener, 227 metre yükseklikte bulunmaktadır.

Fenerin yer aldığı burnun ön tarafında dikine sıralanmış üzerinde yerleşim olmayan beş adalar yer alır.Taşlık Burnu bulunduğu yer ile harika bir yerdedir. Doğusunda Adrasan Sulu Ada, Batısında ise Korsan Koyu bulunuyor.

Gelidonya Feneri Aynı zaman da güzel bir yürüyüş rotasını içinde barındırıyor. Dünyanın En iyi Uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olan Likya yolu güzergahı içerisinde bulunuyor. En yakın yürüyüş mesafesi içerisinde Korsan Koyu olarak bilinen yere kadar yürüyüp bu keyifli manzaranın tadını çıkartmalısınız.

Gelidonya Feneri, Ters dalgalardan dolayı birçok deniz kazasını görmüştür. Yüzyıllar boyunca denizcilerin korkulu rüyası olmuştur. Örnek vermek gerekirse şuan Bodrum Kalesi’nin içerisinde sergilenen batık, Gelidonya’da bulunduğu bilinmektedir.

OKUMALISIN  Çamlıdere Aluçdağ Milli Park ve Mesire Alanı Nerede-Nasıl Gidilir?

Gelidonya Feneri Nerede;

Gelidonya Feneri, Antalya İlinin Kumluca İlçesi sınırları içinde Mavikent Taşlık Burnunda kurulmuştur. Kırlangıç Burnu, Taşlı Burun veya Gelidonya burnu olarak ta adlandırılmaktadır.

Gelidonya İsmi Nereden Geliyor;

Gelidonya isminin asıl adı Kaledonya imiş. Kırlangıçların konaklama alanı olan Kaledonya, Likya dilinde kırlangıç demek oluyormuş. Bu fenerin ismininde buradan geldiği dile getiriliyor.

Gelidonya Feneri’ne Nasıl Gidilir;

Gelidonya Feneri, Antalya İlinin Kumluca İlçesi sınırları içinde Mavikent Taşlık Burnunda bulunmaktadır. Sadece yürüyerek gidebildiğiniz Gelidonya Fenerine Gelmek için 2 yol bulunuyor;

1.Yol:  Adrasan Merkezden Karaöz mevkiine geliyorsunuz, Karaöz’e geldiğiniz sahilden sola dönüp yaklaşık 4-6 km devam etikten sonra fenere ulaşacaksınız.  Yol, Toprak-Taş karışımı olduğundan dikkatli gitmenizde fayda var..

2.Yol: likya yolu yürüyüş rotası içerisinde Adrasan – Gelidonya Güzergahıdır. Bu yol ortalama 12 km sürmektedir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.