Gemiler Adası Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti, Fethiye / Muğla

Gemiler Adası Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti, Fethiye / Muğla

evgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Gemiler Adası Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti, Gemiler Adasına Tekneler Nereden Kalkıyor? Araç ile Ulaşım var mı? Adanın  Doğal Güzellikleri ve Tarihi Özellikleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

         Gemiler Adası Nerede?        

Ada, Muğla ilinin Fethiye ilçe sınırında yer almaktadır. Fethiye ilçesinin güney ucunda ve ilçe merkezine 9 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Ören yeri olarak geçen adada Bizans dönemine ait 11 bazilika tipi kilise, çok sayıda şapel, ev, depo, mezar ve sarnıçlar bulunmaktadır. Adanın 7. yüzyılda Arap istilası sonucu terk edildiği düşünülüyor. Tepedeki doğu-batı uç noktalarında iki kilise yer alıyor.

Depremden yıkılmış kiliselerin duvarlarında bulunan freskler ve mozaikle kaplı tabanlar tahribe uğramış durumdadır. Adanın kayalık olması nedeniyle kilise ve evlerin temelleri kaya içine oyularak yerleştirilmiştir.

Gemiler Adasından bir görüntü...

Adanın ismiyle ilgili bazı rivayetler bulunmaktadır. Bu rivayete göre adanın en yüksek noktasındaki kilisenin Aziz Nikolas’a ithaf edildiği ortaçağ dönemine ait bir denizcilik rehberinde rastlandığı bilinmektedir.

Adanın karşısında Gemile koyu ve plajı bulunmaktadır. Suları oldukça temiz ve berraktır. Ada günübirlik ve mavi yolculuğa çıkmış olan tur teknelerinin uğrak yeri olarak bilinmektedir. Gemile Adası ve çevresi 1. derece doğal sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

            Gemiler Adası’na Nasıl Gidilir?           

Ada, Muğla ilinin Fethiye ilçe sınırında yer almaktadır. Fethiye ilçesinin güney ucunda ve ilçe merkezine 9 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Ada’ya deniz yoluyla ve kara yoluyla ulaşmak mümkündür.

       Gemiler Adasına Tekneler Nereden Kalkıyor?    

Ada’ya deniz yolu ile ulaşmak için Ölüdeniz mevkisinden kalkan teknelere binerek kolayca ulaşabilirsiniz.

Gemiler Adasına Karayolu ile ulaşmak İsteyenler, ise Fethiye – Kayaköy istikameti üzerinden Gemiler tabelasını takip ederek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.