Germiyan Köyü Slow Food Nerede – Nasıl Gidilir – İzmir Gezilecek Yerler?

Germiyan Köyü Slow Food Nerede – Nasıl Gidilir – İzmir Gezilecek Yerler?

Sevgili seyyahlar bu yazımızda sizlere Germiyan Köyü Slow Food Nerede – Nasıl Gidilir – İzmir Gezilecek Yerler? hakkında bilgiler vereceğiz.

                                     Germiyan Köyü Nerede?                      

Germiyan Köyü, İzmir ilinin Çeşme ilçesine bağlıdır Germiyan Köyü, Çeşme’ye 23 km, İzmir’e ise 70 km uzaklıkta bulunmaktadır. Çiçek desenli duvarlarıyla, hoş sohbetli insanlarıyla şirin bir köydür.

                                          Slow Food Nedir?                              

Önce sizlere slow food tan bahsedelim. Katkısız ve temiz gıda denilen bu hareket İtalya’da 1986 da başlamıştır. Ülkemizde bu harekete Mayıs 2016 yılında Germiyan köyü katılmıştır. Germiyan Köyü, Slow food ismiyle de anılmaktadır.

Slow Food, Ayaküstü, FAst Food, Düzensiz yemek alışkanlığına karşı , geleneksel ve yerel yemek ve yeme biçimlerini, yerel ekosistemlerin özelliklerini korumayı teşvik eden hareket, Yavaş Hareketi’nin bir parçasıdır

OKUMALISIN  Eğirdir Gölü Nerede - Nasıl Gidilir -Neler Yapılır?

                                               Germiyan Köyü                              

Çiçek desenli duvarları, keyifli hoş sohbet insanları gözünü sevdiğimin Ege’ si dedirtiyor. Beyaz badanalı duvarlara bu güzel çizimleri yapan köy sakini Nurdan Eren. Ağzında zeytin dalı taşıyan salyangoz simgeli işletmeler mevsim dışındaki hiçbir ürünün satışını ve bu ürünlerle hazırlanan yemekleri bulunduramıyor. %100 doğal ürün almak isteyenler için bulunmaz bir yer. Çok güzel bir Kafeteryası var Otantik cafe aslına bakarsanız oranın dokusu eski köy evleri konseptini koruyan bir yer evin içini gezebiliyorsunuz.

 

Evin içinde 100 yıllık konsol, eski el işleri, sabunlar ve daha bir sürü eşyalarla hani ninenizin evine gitmiş hissine o huzura kapılmanıza sebep olacaktır. Serpme kahvaltısı ve doğal içecekleriyle mis gibi bir doğa havası almak isteyenler için muhteşem bir yer. Keyifli bir hafta sonu kaçamağına uygun bir yer eğer Çeşmeye ya da Alaçatıya deniz tatiline gittiyseniz birkaç saatinizi buraya ayırmanızı tavsiye ederim. İyi, temiz, adil felsefesiyle yetiştirilen ürünler bu adımla köyde turizm hareketliliği de başlamış durumda. Özellikle gastronomi kültürü gelişen ve bu akımın takipçisi olan epey hatırı sayılır bir kitle var.

OKUMALISIN  Şirince Gezi Rehberi?

                               Germiyan Köyü’nde Ne Yenir?                          

Kopanisti Peyniri, Doğal ekşi mayalı Ekmekleri, Hurma Zeytini, Şekeriçi Damat Lokumu, Bazina ve Pirinçli Mantı burada tadına bakabileceğiniz yöresel köy yemekleri ve lezzetleridir.

                        Germiyan Köyü’ne Nasıl Gidilir?                   

İzmir-Çeşme Otoyolu’nu kullanarak köye ulaşmak için otoyoldaki Zeytinler çıkışından çıkılıp Çeşme yönüne ilerlemek gerekiyor. Köyün girişi, İzmir-Çeşme devlet yolu üzerinde Zeytinleri geçip Çeşme’ye doğru ilerlerken Nohutalan Köyü’nü geçer geçmez karşınıza çıkıyor. Çeşme-Urla arasında yolcu taşıyan minibüsler ve 760 numaralı Urla-Çeşme ESHOT otobüsü ile köyün girişinde inmek mümkündür.

Çeşme’ye 23 km uzaklıkta

İzmir’e 70 km uzaklıkta bulunmaktadır

Germiyan Köyü makalesini yazarak bizimle paylaşan Ceylan AYAN’a teşekkür ederiz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.