Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Anasayfa / Doğal Güzellikler / Gideros Koyu Nerede-Nasıl Gidilir?

Gideros Koyu Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Gideros Koyu Nerede-Nasıl Gidilir?  – Kastamonu Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Gideros Koyu Nerede;

Batı Karadeniz’in gizli cenneti olarak bilinen Gideros Koyu, Kastamonu iline bağlı Cide ilçe merkezine 11 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Karadeniz bölgesinin dalgalı hırçın denizinin yanı sıra daha sakin olması, ziyaretçiler açısından da yoğun ilgi çekmektedir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2009 yılında yapılan Seçkin Avrupa Destinasyonları (EDEN) ödülüne Türkiye’den gösterilen dört adaydan biri olma özelliğini taşımaktadır.

Gideros Koyunun Tarihi;

Homeros yazdığı ilyada destanında şöyle söylemiştir, yaklaşık 2800 yıl önce Cide’den şöyle söz eder: “Yüksek kültürlü Henetlerin yurdundan geçtik; Kiteros’tan Aycelos’tan”. Aycelos bugünkü Cide’dir. Geçmişi MÖ 15. yüzyıla uzanıyor. Karadeniz bölgesinin batı kısmında, Batı Karadeniz sahil şeridinde kurulan Paphlagonia krallığı uzun yıllar hâkimiyet kurmuştur. Bu krallığın Parthénios (Bartın), Sesamos (Amasra), Kromna (Kurucaşile), Aigialos (Cide) ve Kytoros’u (Gideros) içine aldığını belirtilmektedir. .

Koyun üst kısmında bulunan dağın eteğinde, kıyıdan 100 metre içeride bir tepenin üstünde kilise kalıntısı bulunuyor.

OKUMALISIN  Meryem Ana Evi Nerede-Nasıl Gidilir?

Gideros Koyu Hakkında;

 Koyun etrafı ormanlarla kaplanmış bir haldedir. Yeşilin ve Mavinin birleştiği görsellik sizlere keyifli anlar yaşatacaktır. . Koy, doğu-batı genişliği 514 metre, Giriş kısmından başlayarak yavaş yavaş derinleşmektedir. Sahilinden bahsedersek, sahili kum-çakıl karışımı, Denizin ise Dip kısmı çakıldır

Gideros Koyu’na gidilecek en uygun dönem Mayıs-Kasım Aylarıdır. Mayıs ayında biraz soğuk olabilir, Deniz sulunun ısınmasını isterseniz Temmuz-Ağustos ayı Bölgede denize girilecek en uygun zamandır. En uygun dönem de biraz kalabalık olduğunu söylemeliyiz

Gideros Koyu ve Yaban Ördekleri;

Yaban ördekleri Gideros Koyunun sessizliğini kendileri için yumurtlama yeri olarak seçmiş olsa gerek. Yaban ördekleri su kenarı, su içindeki taşlar dâhil her yere yumurtluyor. Tabi, Bu yumurtalar bazıları içinde beslenme kaynağı oluyor. Kim bunlar Martılar. Martılar bu anı sabırsızlıkla bekliyor. Ördekler yumurtanın üzerinden kalkar kalkmaz, martı taze yumurtalara adeta akın ediyor.

 

Gideros Koyuna giderseniz eğer, Ilgarini Mağarası, Valla Kanyonu ve Kerempe Feneri gibi doğa harikalarını da gezmenizi sizlere tavsiye ediyoruz. Balık tutmak için çok uygun yerler bulunuyor. Özellikle kayalık alanlarda balık sayısı oldukça fazladır.

OKUMALISIN  Pembe Kayalıklar Nerede – Nasıl Gidilir?

Gideros Koyuna Nasıl Gidilir;

Cide ilçe merkezine 11 kilometre uzaklıkta bulunan Gideros Koyuna;

Karayoluyla gelmek isteyenler, Bolu – Gerede arasında Yeni Çağ Yolundan Devrek – Bartın Yolunu kullanabilirler. Gideros Koyuna İnebolu – Cide arasındaki yoldan da ulaşılır. Karadeniz sahil yolundan devam edilerek ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Terme Gezi Rehberi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Terme Gezi Rehberi Nerede – Nasıl Gidilir? – Samsun-Terme Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye …

Bir yorum

  1. umut

    Çok güzel gözüküyor manzarası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir