Anasayfa / GEZİLECEK YERLER / Ginolu Kinolis Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Ginolu Kinolis Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Ginolu Kinolis Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Kastamonu Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Ginolu Kinolis Kalesi Hakkında;

Ginolu Kinolis Kalesi, Kastamonu ilinin Çatalzeytin ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Kastamonu merkeze yaklaşık olarak 103 km, Çatalzeytin merkeze ise 6 km mesafede yer almaktadır.  Çatalzeytin ilçesine bağlı Doğan köyü sırları içerisindedir.

Ginolu Kinolis Kalesi yapılış tarihi tam olarak bilinmemektedir. Bazı kaynaklara göre kalenin Osmanlı Döneminde yapıldığı ve adının Gineoğlu olduğu bilgisine ulaşılmaktadır. Burç ve duvarları yapılış tekniği kapı ve kemerleri, su mahzeni tamamen Türk ve Osmanlı mimarisi izlerini taşır.

Bu kale sarp ve dik bir kayalık üzerine inşa edilmiştir. Kale yaklaşık olarak 130 metre uzunluğunda 39 metre genişliğinde ölçülere sahiptir. Kale’nin ortasında moloz taşından yapılmış su mahzeni bulunmaktadır. Bugün ayakta kalan tek Türk eseridir. Günümüzde bu tarihi kaleden geriye batı ve güney bölümündeki surlar ve kalenin ortasında bulunan su sarnıcı kalmıştır. 2005 yılından Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilmiştir.

OKUMALISIN  Derinkuyu Yeraltı Şehri ve Müzesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Ginolu Kinolis Kalesi Nerede?

Ginolu Kinolis Kalesi, Kastamonu ilinin Çatalzeytin ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Kastamonu merkeze yaklaşık olarak 103 km, Çatalzeytin merkeze ise 6 km mesafede yer almaktadır.  Çatalzeytin ilçesine bağlı Doğan köyü sırları içerisindedir.

Ginolu Kinolis Kalesi Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahat biçimde ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Abana’dan kalkan Abana – Çatalzeytin minibüslerini kullanarak buraya ulaşabilirler.

Hususi araç ile gelmek isteyenler Kastamonu merkezden gitmek için Kastamonu İnebolu Yolu/D765, Abana Devrekani Yolu ve Çatalzeytin Yolu istikametinde yol almalıdırlar. Yolların aşırı virajlı olmasından dolayı dikkatli şekilde kullanmanızı tavsiye ederim.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

İzmir Bademler Köyü Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere İzmir Bademler Köyü Nerede – Nasıl Gidilir – Ne Yenir – Neler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir