Giresun Adası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Giresun Adası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Giresun Adası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                           Giresun Adası Nerede?                            

Giresun Adası, Giresun ilinin sınırları içerisinde yer almaktadır. Giresun Adası kıyıdan yaklaşık olarak 1,6 km açıkta bulunur. Kıyıya 15 dk. lık mesafede yer alır. Gedikkaya Mevkii karşısında yer alır.

Giresun Adası’nda tarih ve doğa iç içe konumdadır. Ada Pontus İmparatorluğu zamanında yapıldığı tahmin edilen surlar ile çevrilidir. Bunun dışında tarihi mabet harabesi, Bizans Dönemine ait tapınak kalıntıları, tarihi bina kalıntıları ve gözetleme kulesi, Kilise, şapel, mezarlar ve bir çok mitolojik hikayenin ev sahibi bulunmaktadır.

Ada, İkinci derece sit alanı ilan edilmiştir. Ayrıca Karadeniz Bölgesinde iskân edilen tek ada olma özelliğine sahiptir.

Ada toplamda 40 bin metrekare alana sahiptir. Ada içine doğal kaynaklar ile 71 tür farklı kendi oluşumu ile meydana gelen odunsu bitki bulunmaktadır. İlerleyen dönemlerde üzerine ekilen farklı 10 adet ağaç türü de halen adada yer almaktadır. Ada içinde bulunan kamp alanları, piknik alanları, çay bahçesi ve büfeler yaz aylarında hizmet veriyor.

                     Giresun Adası Efsanesi                               

Giresun Adası mitolojik kahraman “Herkül’ ün ve Argonotların Altın Post Efsanesi”, “Kral Mitridates’in Kızı ve Çoban Hikayesi”, “Hz. Yusuf’un Altın Heykeli” ve “Amazon Kadınları Efsanesi” gibi birçok mistik hikâyeyi de bünyesinde barındıran önemli bir alandır. Mitolojik tarihi içinde en çok bilinen hikayesi ise Herkül’ün bu alanda insan yiyen kuşlara karşı savaştığı ve Amazon kadınlarının bu adayı kale olarak kullanmaları hikayeleridir.

Adada bulunan, Latincede “Humuza” kelimesinden gelen ve doğum anlamında kullanılan Hamza taşı adı verilen bir kaya parçası, Kibele inancının adada varlığını devam ettiren bir kanıt olarak durmaktadır. Hamza taşına çocuğu olmayan çiftler kaya etrafında dualar etmekte hatta bir geceyi de adada geçirdikleri bilinmektedir.

Doğurganlığın ve bereketin bir sembolü olarak görülen Hamza taşı etrafında şekillenen gelenek her yıl mayıs ayının 20’sinde “Mayıs Yedisi” törenleri ile “Aksu Şenlikleri” kapsamında devam ettirilmektedir.

                     Giresun Adası’na Giriş Ücreti                      

Giriş ÜCRETSİZDİR.

Sadece, Teknelere Ücret ödemeniz gerekiyor.

Tekne Turu, 2023 Yılı Ağustos ayı itibariyle 150 TL

                Giresun Adası’na Nasıl Gidilir?                        

Giresun Adası, Giresun ilinin sınırları içerisinde yer almaktadır. Giresun Adası kıyıdan yaklaşık olarak 1,6 km açıkta bulunur. Kıyıya 15 dk. lık mesafede yer alır. Gedikkaya Mevkii karşısında yer alır.

Giresun Adasına Gitmek için yapmanız gereken tek bir yol var oda 15 Temmuz Spor Kompleksineden kalkan teknelere binerek buraya ulaşmaktır.

Giresun Adası’na Tekneler Nereden Kalkıyor?

Ada’ya 15 Temmuz Spor Kompleksi yani Gemiler çekeğinden Tekneler ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.