Giresun Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Giresun Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Giresun Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri – Kale’nin Tarihi ve Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kale, Giresun ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Giresun şehir merkezine bağlı Kale Mahallesi’nde bulunmaktadır. Giresun’u tam ortadan bölen yarımadanın en yüksek tepesinde yer almaktadır. Kale denize yakın bir konumdadır.

Giresun Kalesi’nin M.Ö 2. Yy’da Pontus Kralı Pharnakes tarafından yaptırıldığı tahmin edilmektedir. Kaleyi yaptıran kişiden dolayı bu kent uzun süre Pharnakyas adı ile anılmıştır. M.Ö. 63 kent Romalılar tarafından tekrar alınmış ve kente önceki ismi olan Kerasus tekrar verilmiştir.

Kale, iç kale ve dış kale olmak üzere iki farklı bölümden oluşmaktadır. İç kale kısmında saray kalıntıları yer almaktadır. Günümüze kadar gelen bölümlerinin merkez kuleler ve onlara bağlı surlar olduğu görülecektir. Surların içerisinde yer alan büyük blok taşlar, kalenin Helenistik döneme kadar uzandığının kanıtı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kale, Trabzon Rum İmparatorluğu tarafından Türklere karşı etkin olarak kullanmıştır. Bundan dolayı da surlarında sık sık yenileme ve onarım çalışmaları yürütülmüştür. Giresun Kalesi’nde anıt mezar yer almaktadır.  Giresun Kalesi’nde Atatürk Kenan Muhafız Alayı Komutanı Yarbay Topal Osman Ağa’nın anıt mezarı, kalenin denize bakan kuzey yamacında Şehitlik ve Hacı Bektaşi Veli Hazretleri’nin müridi Kurban Dedenin türbesini görmeniz mümkündür.

                   Giresun Kalesi Giriş Ücreti                     

Giriş ÜCRETSİZDİR.

               Giresun Kalesi Ziyaret Saatleri                   

Kale, Haftanın her günü açık bir konumdadır.  Günün her saati açık olan kalede çay bahçesi, restoran gibi alanlar da bulunmaktadır. Bu durum kalenin yoğun olmasını sağlamaktadır.

                           Giresun Kalesi Nerede?                        

Kale, Giresun ilinin merkez sınırları içerisinde yer almaktadır. Giresun şehir merkezine bağlı Kale Mahallesi’nde bulunmaktadır. Giresun’u tam ortadan bölen yarımadanın en yüksek tepesinde yer almaktadır. Kale denize yakın bir konumdadır.

               Giresun Kalesi’ne Nasıl Gidilir?                  

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.  Öncelikle kent merkezine, daha sonra ise Kale Mahallesi istikametinde ilerleyerek tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz. Özel araçları ile buraya gelecek olan kişiler için ücretli otopark hizmeti bulunmaktadır.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler ise kaleye otobüs ile rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.