Gök Medrese Nerede – Nasıl Gidilir?

Gök Medrese Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Gök Medrese Nerede – Nasıl Gidilir? Sivas’ta Gezilecek Yerler Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Gök Medrese, Sivas ilinin merkezinde bulunuyor. Sivas ilinin adeta simgesi olmuş bu yapı Halk arsında  “Sâhibiye Medresesi” adı ile de bilinmektedir. Medrese, III. Gıyâseddin Keyhusrev’in veziri Fahreddin Ali b. Hüseyin Sâhib Ata tarafından 1271 yılında yaptırıldığı bilinmektedir. Medrese 1926 yılında Müzeye dönüştürülmüştür.

İsmini, Gök mavisi renkli çinilerinden almaktadır. Medrese, Türk mimarisinin ve süsleme sanatının birlikte görüldüğü yapılar arasında en önemli yapılardandır. Gök Medrese, Yapıldığı dönemde dini ilimler ve Bilimleralanında eğitim verilen bir yer olarak biliniyor.

Gök Medrese mimari açıdan incelersek; İki katlı,açık avlulu ve dört eyvan planlı olarak planlanmıştır. Medresenin en dikkat çeken bölümü süslemesiyle dikkat çeken Taç Kapısıdır. Taç kapı üzerinde Firuze Renkli tuğlalı, tek şerefe üzerine yapılmıştır. Süslemeli kaideleriyle minareler taç kapı  ile muhteşem bir görünüm sağlanıyor. 14,50 × 24,25 m. ölçülerindeki havuzlu avlunun iki yanına altı adet oda bulunuyor. Ayrıca, Yazlık ve Kışlık olmak üzere iki salon bulunuyor.

OKUMALISIN  Şeker Kanyonu Nerede-Nasıl Gidilir?

Gök Medrese hakkında Evliya Çelebi seyehatnamesinde şöyle bahsetmiştir. “Bu eserin mislini yapmak mümkün değil. Diyar-ı İslamda emsaline rastlanmamıştır.”

Gök Medrese’ye Nasıl Gidilir;

Gök Medrese, Sivas ilinin şehir merkezinde , Sivas Kalesine yakın bir konumda bulunuyor. Medrese’ye şahsi aracınızla veya Toplu taşıma ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Navigasyon ile gelmek isterseniz, Altta yerleştirdiğimiz harita yardımıyla rahatlıkla gelebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.