Gökçeler Kanyonu – İncirliin Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir – Muğla

Gökçeler Kanyonu – İncirliin Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir – Muğla

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Gökçeler Kanyonu – İncirliin Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati hakkında bilgiler vereceğiz.

     Gökçeler Kanyonu – İncirliin Mağarası Hakkında    

Gökçeler Kanyonu, Muğla ilinin Milas ilçesinin güneybatısında Manastır dağında bulunan yer, 8 bin yıllık tarihi kalıntıları, İçindeki jeolojik oluşumları, doğal güzellikleriyle dikkat çekmektedir.  İncirliin mağarası, yılda 20 bini aşkın turisti ağırlıyor.

İncirliin Mağarası, son derece güzel ve ilginç dev sarkıt, dikit, sütun ve damlataş havuzları ile kaplıdır. İncirlin Mağarası, bölgedeki jeomorfolojik gençleşmeye ayak uyduramadığından dolayı, fay ve çatlaklar nedeniyle kafesli bir yapıya sahiptir.

İncirlin Mağarasının sütunları ana galeriyi salonlara ayırmıştır. Toplam uzunluğu 345 m. olan İncirliin Mağarası geniş bir girişe sahiptir. Birbirine bağlı 5 salondan oluşmaktadır. Salonlar arasındaki bağlantılar 6-7 metrelik dik şekilde inişlerle sağlanmaktadır. Orta bölümde bulunan Gösteri Salonu, mağaranın girişinden 7 metre üstündedir. Mağaranın sonunda bulunan Damlataş Galerisi, girişin 12 metre yukarısındadır. İncirlin Mağarasında gezilebilecek alanların toplam uzunluğu 155 metredir.

Genişliği 3 metre ile 10 metre arasında değişkenlik gösterir, tavan yüksekliği ise 2 metre ile 20 metre arasında bulunmaktadır. İncirliin Mağarası. Özellikle sarkıt, dikit ve sütunlar kalınlık ve yükseklik bakımından görülmeye değerdir. Damlataş Galerisi’ndeki sarkıt, dikit, sütun ve makarna sarkıtlarının oluşumu devam etmektedir. İncirlin Mağarasında, Yağmur sularının tavandan damlaması sonucunda mağaranın çukur kesimlerinde küçük gölcükler oluşmuştur. Bu küçük gölcükler havuz olarak tanımlanmaktadır. Mağarada Haziran ayında yapılan ölçümlerde, sıcaklık değeri 17° C, nem değeri ise % 85 olarak ölçülmüştür.

OKUMALISIN  Hürrem Dayı Evi Nerede – Nasıl Gidilir?

Genel olarak incirlin mağarasına geldiğinizde, Giriş Bölümü, Yarasa Galerisi, Havuzlu Salon ve Gösteri Salonu gezip görülebilecek alanlar olarak gözümüze çarpmaktadır. İncirliin Mağarası, Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 27.02.2008 tarih ve 3807 Sayılı Kararı ile I.Derece Arkeolojik ve I.Derece Doğal Sit olarak tescillenmiştir. Mağarada yapılan araştırmalarda insan yaşamının milattan önce 6 binli yıllara tarihlendiği tespit edilmiş ve mağaranın 8 bin yıllık olduğu tahmin edilmektedir” diye konuştu.

Kısaca özetlersek, İncirliin Mağarası 345 metrelik uzunluğunun turizme açık 155 metresi turizme açık mağaralar arasında yer almaktadır. Mağara, Antalya’nın Alanya ilçesindeki Damlataş Mağarası’na benzerliğiyle dikkati çekiyor. Mağara Yaz aylarında dahi serin olmaktadır. Buraya gelirken kalın giyinmenizi tavsiye ediyoruz. Birde spor ayakkabınızla gelmenizde fayda var. 15-20 dakikalık yürüyüşte rahat etmelisiniz. İncirli mağarasında teras kafeterya var kanyon manzaralı muhteşem manzarası sizleri bekliyor. İncirliin Mağarası da Bodrum ve Milas’a yakınlığı nedeniyle yerli ve yabancı turistler tarafından rahatlıkla gezilip görülecek bir yerdir.

İncirliin Mağarası’ndan çıktıktan sonra 50 metrelik yürüyüş ile Uyku Vadisi’ne ulaşıyorsunuz. Buranın iki ismi var Uyku Vadisi ve Gökçeler Kanyonu. Meşhur uyku vadisini mutlaka gezip görmelisiniz.

OKUMALISIN  Çatalca Gezilecek En Güzel 20 Yer - İstanbul Gezilecek Yerler

Gökçeler Kanyonu (Uyku Vadisi) toplam 8 km uzunluğa sahip olağanüstü doğal güzellikler ile dolu bir yerdir. Hamzabey Çayı’nın irili ufaklı şelaleler yarattığı bu harika doğal yapı orta zorlukta bir trekking parkuru sayılabilir. Uyku Vadisi, doğa yürüyüşü, dağ tırmanışı, mağara gezisi yapmak ve günübirlik turlar düzenlemek için son derece cazip bir bölge özelliği taşımaktadır

Kanyonda arkeolojik buluntulara rastlanmıştır. Gökçeler Kanyonu, Fesleğen Kültür Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi sınırları içinde olup, asırlık zeytin, ceviz, incir ve çınar ağaçları, sandal, sakızlık, akçakesme, defne ağaçları, bitki örtüsü ve kızılçam ağaçları ile zengin bir doğal yapısı vardır.

Uyku Vadisi – Gökçeler Koyu Nerede – Nasıl Gidilir – Detaylı Bilgi İçin.. TIKLAYINIZ….

                       İncirlin Mağarası Giriş Ücreti                  

İncirlin Mağarası giriş ücreti: 15 TL’ dir.

                İncirliin Mağarasına Nasıl Gidilir?              

İncirlin Mağarasına Milas merkezden arabanızla gelecekseniz eğer, Milas Bodrum karayolunu takip etmelisiniz. Baharlı mahallesini geçtikten sonra incirlin mağarası tabelasını gördükten sonra sola dönünüz. Ağaçlıhöyük, mahallesini geçiniz daha sonra Gökçeler mahallesine geldiğinizde tabelalar sizi İncirlin mağarasına yönlendirecektir. Milas ilçesine yaklaşık 30 dakikalık mesafede bulunmaktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.