Göktürk Göleti Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – İstanbul

Göktürk Göleti Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Göktürk Göleti Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti  – Mangal & Piknik Alanları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

İstanbul Trafiğinden sıkıldınız mı? İstanbul’un merkezinde Dinlenecek, Piknik yapacak bir yer mi arıyorsunuz? İşte sizlere İstanbul’un merkezinde Eyüp’te bir Tabiat Parkı ve İçerisinde bir Gölet’in olduğu doğa harikası bir yer? Belgrad Ormanlarının hemen yakınında olan bir yerdir. Sizlere bu yazımızda Göktürk Göleti Tabiat Parkı Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Tabiat Parkı, İstanbul ilinin Eyüp ilçesi sınırları içerisinde yer almakta olup, 2011 yılında Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Tabiat Parkının içerisinde bir de Gölet bulunmaktadır. Tabiat Parkı ismini bu Göletten almaktadır.

Mega şehrimiz İstanbul’a en yakın doğa harikası yerlerden biri olan Tabiat Parkı bu kadar güzel ve doğal bir yer olmasına rağmen çok fazla bilinmemektedir. Adeta İstanbul’un gizli bir köşesidir. Tabiat Parkı, içerisinde Meşe, Gürgen, Karaçam, Sahil çamı, Saplı meşe, Doğu çınarı, Doğu kızılağacı, Doğu kayını gibi ağaçlarını barındırır.

Göktürk Gölet’inden bahsedecek olursak, Gölet, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi kontrolünde sulama suyu olarak kullanılmaktadır. Gölet, Karanlık dere ve kolları tarafından beslenmektedir. Not; Göle girmek yasaktır.

            Göktürk Göleti Tabiat Parkında Neler Yapılır?  

Göktürk Gölet’i, Doğa yürüyüşleri için son derece uygun bir alandır, Göl etrafında keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz. Ayrıca, Bisiklet sürmek için göl kenarı uygun bir alandır. Göktürk Gölet’i Tabiat Parkı özellikle Mangal yapmak için güzel bir alandır. Mangal yapmak için gereken her ayrıntı burada bulunuyor.

    Göktürk Göleti Tabiat Parkında Mangal Yapılır mı?  

Evet Yapılır.

Masa, Çeşme, mangal üniteleri, bulunan bu alanda keyifli bir piknik yapabilirsiniz. Yok, ben sabah bir yürüyüş yapıyım sonra oradaki bir tesiste kahvaltı yaparım diyorsanız, Tabiat Parkı içerisinde Restoran bulunuyor. Burada Kahvaltı yapabilir, yemek yiyebilir ya da çay-Kahve içebilirsiniz.

  Göktürk Göleti Tabiat Parkı’nda Kamp Yapılır mı?    

Kamp Yapmak Yasaktır.

    Göktürk Göleti Tabiat Parkı Giriş Ücreti 2023 Yılı     

Otomobil……….: 50 TL

            Göktürk Göleti Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir?          

Özel aracı ile gidecekler, Hasdal-Kemeburgaz yolu üzerinden Göktürk merkeze ulaştıktan sonra, İhsaniye yolunun başlangıcında sağ tarafta bulunan Tabiat Parkına rahatlıkla gidebilirler.

Göktürk Göleti Tabiat Parkına Otobüs İle Nasıl Gidilir? 

Eyüp Belediyesi Yol Bakım Otobüs Durağından aşağıdaki otobüs hatlarına binerek kolayca ulaşım sağlayabilirler.

48 Göktürk-Mecidiyeköy

48A Göktürk-Kazlıçeşme

48E Göktürk-Eminönü

48L Göktürk-4.Levent

48KA Kemerburgaz-Arnavutköy otobüsleri ile ulaşabilirler.

Şahsi Aracı ile Gidecekler, altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.