Göllüdağ Ören Yeri Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Niğde

Göllüdağ Ören Yeri Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Niğde

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Göllüdağ Ören Yeri Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Göllüdağ, Niğde il merkezinin kuzey yönünde yer almaktadır Nevşehir – Niğde yolu üzerindeki Gölcük beldesinin Kömürcü Köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Niğde merkezden yaklaşık olarak 70 km uzaklıktadır.

Göllüdağ Ören Yeri, Hitit İmparatorluğu’nun yıkılmasıyla ortaya çıkan Geç Hitit şehir devletlerinden Taballar tarafından inşa edilmiştir. Bu dönem yaklaşık olarak M.Ö. 8. yylara denk gelmektedir.

Göllüdağ deniz seviyesinden 2172 m yükseklikte korunaklı bir şehirdir. İsmini zirvesinde bulunan krater gölden almıştır. Burası adeta farklı bir dünyaya açılmaktadır. Çok güzel fotoğraflar çekebileceğiniz ve hem tarih hem doğanın buluşmasını gözlemleyeceğiniz bir yer. Saray ve mabet ayrıca şehri çevreleyen surlar bulunmaktadır. Bu çevrede çıkarılan eserler Niğde Müzesinde sergilenmektedir.

Göllüdağ ören yerinde ilk kazı çalışmalarına 1934 yı­lında Prof. Dr. Remzi Oğuz Arık tarafından başlanılmıştır. Kazı çalışmalarına 1968–1969 yıllarında Burhan Tezcan tarafından devam edilmiştir.

Bu tarihten 1992 yılına kadar kazılara ara verilmiştir. 1992–1996 yılları arasında ise, Niğde Müze Müdürlüğü’nün denetiminde, Alman Arkeoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Wulf Schirmer’ in katılımıyla devam edilmiştir.,

                 Göllüdağ Ören Yeri Giriş Ücreti               

Giriş ÜCRETSİZDİR.

                         Ören Yeri Ziyaret Saatleri                      

Ören Yeri Açık alanda olduğundan dolayı Ziyaret Saati olarak Herhangi bir saat sınırlaması yoktur. Fakat Akşam saatlerinde herhangi bir aydınlatma olmadığını belirtelim.

                    Göllüdağ Ören Yeri Nerede?                       

Ören Yeri, Niğde il merkezinin kuzey yönünde yer almaktadır Nevşehir – Niğde yolu üzerindeki Gölcük beldesinin Kömürcü Köyü’nde bulunmaktadır. Niğde merkezden yaklaşık olarak 70 km uzaklıktadır.

              Göllüdağ Ören Yeri’ne Nasıl Gidilir?             

Buraya hususi araç ya da toplu taşıma araçları ile rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Niğde kent merkezinden Kömürcü Köyü’ne giden minibüslere binerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Hususi araç ile gelmek isteyenler  Niğde merkezden Çiftlik Yeşilgölcük Yolu üzerinden ya da Niğde Güney Otoyolu/O-21 üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şahsi aracı ile Gidecekler,Altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

                  Yol Tarifi / Google Haritalar                

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.