Anasayfa / Doğal Güzellikler / Göllüdağ Ören Yeri Nerede – Nasıl Gidilir?

Göllüdağ Ören Yeri Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Göllüdağ Ören Yeri Nerede – Nasıl Gidilir? – Niğde Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Göllüdağ Ören Yeri

Göllüdağ Ören Yeri, Niğde il merkezinin kuzey yönünde yer almaktadır Nevşehir – Niğde yolu üzerindeki Gölcük beldesinin Kömürcü Köyü’nde bulunmaktadır. Niğde merkezden yaklaşık olarak 70 km uzaklıktadır. Göllüdağ Ören Yeri Hitit İmparatorluğu’nun yıkılmasıyla ortaya çıkan Geç Hitit şehir devletlerinden Taballar tarafından inşa edilmiştir. Bu dönem yaklaşık olarak M.Ö. 8. yylara denk gelmektedir.

Göllüdağ deniz seviyesinden 2172 m yükseklikte korunaklı bir şehirdir. İsmini zirvesinde bulunan krater gölden almıştır. Burası adeta farklı bir dünyaya açılmaktadır. Çok güzel fotoğraflar çekebileceğiniz ve hem tarih hem doğanın buluşmasını gözlemleyeceğiniz bir yer. Saray ve mabet ayrıca şehri çevreleyen surlar bulunmaktadır. Bu çevrede çıkarılan eserler Niğde Müzesinde sergilenmektedir.

Göllüdağ ören yerinde ilk kazı çalışmalarına 1934 yı­lında Prof. Dr. Remzi Oğuz Arık tarafından başlanılmıştır. Kazı çalışmalarına 1968–1969 yıllarında Burhan Tezcan tarafından devam edilmiştir. Bu tarihten 1992 yılına kadar kazılara ara verilmiştir. 1992–1996 yılları arasında ise, Niğde Müze Müdürlüğü’nün denetiminde, Alman Arkeoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Wulf Schirmer’ in katılımıyla devam edilmiştir.

OKUMALISIN  Manavgat Şelalesi Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saatleri?

Göllüdağ Ören Yeri Nerede?

Göllüdağ Ören Yeri Niğde il merkezinin kuzey yönünde yer almaktadır Nevşehir – Niğde yolu üzerindeki Gölcük beldesinin Kömürcü Köyü’nde bulunmaktadır. Niğde merkezden yaklaşık olarak 70 km uzaklıktadır.

Göllüdağ Ören Yeri Nasıl Gidilir?

Buraya hususi araç ya da toplu taşıma araçları ile rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Niğde kent merkezinden Kömürcü Köyü’ne giden minibüslere binerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Hususi araç ile gelmek isteyenler  Niğde merkezden Çiftlik Yeşilgölcük Yolu üzerinden ya da Niğde Güney Otoyolu/O-21 üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir