Gölpınar Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Şanlıurfa

Gölpınar Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Şanlıurfa

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Gölpınar Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Açılış / Kapanış Saatleri – Piknik Alanları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Tabiat Parkı, Şanlıurfa il merkezinde bulunan ve Orman ve Su İşleri Bakanlığının 11.07.2011 tarih ve 903 sayılı olurları ile Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Tabiat Parkı, Özellikle yaz sıcaklarında gelip çam ağaçlarının altında dinlenebileceğiniz bir alandır.

Günü birlik dinlenme ve piknik yapma imkânlarına sahip olan bu yer, hem sizler için hem de çocuklarınız için ideal bir yerdir. Çocuklar için oyun parkları da bulunmaktadır. Oyun alanları ile yöre halkına hizmet etmektedir. Tabiat Parkı, sahip olduğu doğal kaynakları, şehir merkezine yakınlığı ve manzara güzelliğiyle Şanlıurfa için önemli bir mesire alanıdır.

Tabiat Parkı içerisinde, Kızılçam ağırlıklı olmakla birlikte, Gelincik, yonca ve Hardal ağaçlarına rastlanıyor. Tabiat Parkı olmasından dolayı da birçok yabani hayvana da rastlanıyor, yılan, kaplumbağa, Keklik, kirpi, Fare, Tavşan, tilki vs. birçok hayvan türüne rastlayabilirsiniz.

Alanda herhangi bir doğal, arkeolojik ve kentsel sit alanı veya kararı ile askeri bölge ve Özel Çevre Koruma Alanı gibi koruma-yasak alanlar bulunmamaktadır. Alanda yayılış gösteren orman ekosistemi Kızılçam (Pinus brutia)  plantasyon alanları ile orman açıklıklarını barındırmaktadır

Tabiat parkı içerisinde Çeşme, Etkinlik Alanı, Büfe, Piknik Alanları, WC, Çocuk Oyun Alanı, Yaban Hayatı Koruma Alanı, Rehabilitasyon Merkezi, Güvenlik Noktaları, Kır Lokantası, Giriş Kontrol Noktası, Kafe İşletmeciliği imkanları mevcuttur.

        Gölpınar Tabiat Parkı Giriş Ücreti  2023 Yılı     

Otomobil …… 40 TL

          Tabiat Parkında Neler Yapabilirsiniz?             

Bu alan içerisinde Piknik, Bisiklet turu, Manzara seyri, Fotoğrafçılık, Mangal ve barbekü, Sportif aktiviteler ve Trekking faaliyetleri yapma şansına sahipsiniz. Ayrıca Ateş yakmak serbest, Piknik yapacaklar ona göre hareket etmelisiniz. Ya da tabiat parkı içerisinde bulunan Kafe’den bir şeyler yiyebilirsiniz. Güzel bir yürüyüş alanıdır, spor yapmak isterseniz burayı tercih edebilirsiniz. Ağaçların altına hamak kurup dinleneceğiniz, top oynayacağınız alanlarıyla keyifli vakit geçirebileceğiniz bir alandır.

         Gölpınar Tabiat Parkına Nasıl Gidilir?          

Gölpınar Tabiat Parkı, Şanlıurfa iline sadece 20 km uzaklıktadır. Şanlıurfa-Diyarbakır Karayolu’nun 3. kilometresinden ayrılan bir yol ile ulaşım sağlanıyor. Bu yolda size tabelalar yardımcı olmaktadır. Tek yapmanız gereken Urfa iline gelmektir. Aracınız yoksa bile taksi ile 15 dakikada gidebilirsiniz.

Ayrıca toplu taşıma ile gitmek isteyenler 73 nolu otobüsü kullanarak ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.