Gordion Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ankara

Gordion Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ankara

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Gordion Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri ve Antik Kentin Tarihi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Antik Kenti, Ankara ilinin Polatlı ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Müze, Polatlı ilçesinde Yassıhöyük Köyü’nün yakınında yer almaktadır. Ankara il merkezden yaklaşık olarak 96 km Polatlı ilçe merkezinde ise yaklaşık 29 km mesafede bulunmaktadır.

Bu bölgede birçok medeniyet yaşamıştır. Özellikle Friglerin başkenti olmasıyla bilinmektedir. Antik kent adını da Frig Kralından almıştır. İlk yerleşimlerinin ne zaman olduğu bilinmeyen Friglerin bu bölgeye yerleşme tarihinin MÖ. 9. yüzyıldan önce olduğu bilgisine ulaşılmaktadır.

Gordion Antik Kenti, 58 yıl önce Türk mühendisleri ve arkeologlarının yanı sıra Zonguldak’lı madencilerin çalışmaları ile de ziyarete açılmıştır.

Bölgeden çıkarılan çanak çömlek tarzlarının Makedonyalıları andırması sebebi ile Frgiyalıların bölgeye Trakya ve Balkan yarımadasından geldiği varsayımı güncelliğini korumaktadır. Pers imparatorluğu döneminde Gordion, Kral Yolu üzerinde, pazar şehri, konaklama yeri işlevlerine sahip olduğu için önemli bir konuma sahipken M.Ö. 200 yılından sonra önemini yitirmiştir.

Antik kentin devasa kapısından günümüze sadece 9 metrelik kısmı ulaşabilmiştir. Yapı malzemesi olarak yumuşak kireç taşı kullanılmıştır.  Antik Kentinin kapısı uzun bir koridora açılmaktadır. Kentte kral ailesine ait pek çok yapı olduğu gözlenmektedir. En önemli buluntular ise soylular ve Frig krallarının gömüldüğü tümülüs isimli tepecikler.

Antik Kentteki Ören yerleri tümülüsler ile kaplıdır. Kral Midas’ın ve dönemin önemli isimlerin mezarları 100 civarında tümülüs ile burada bulunmaktadır. Özellikle kral midasın mezarı oldukça etkileyicidir. Kral Midas’ın tümülüsünde mezara giriş için seksen metre bir tünelden geçilmesi gereklidir ve dünyanın en büyük tümülüsü olarak kabul edilmektedir.

Antik Kentee bulunan tarihi eserler İstanbul Arkeoloji Müzesi ve Ankara Anadolu Uygarlıkları Müzesi içinde sergilenmektedir. Ayrıca, Antik Kenti’ne geldiğinizde Gordion Müzesi, ören yeri ve tümülüsleri gezilebilirsiniz.

                Gordion Antik Kenti Giriş Ücreti               

Gordion Antik Kenti Giriş Ücreti 2023 Yılı 40 TL

18 yaş altı ve 65 yaş üstüne ücretsizdir.

Müze Kart Geçerlidir.

Eğer Müzekartınız varsa bir yıl içinde 2 kez,

Plus Müzekart (Müzekart+) sahibiyseniz sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

                       Antik Kenti Ziyaret Saatleri                    

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

                Gordion Antik Kenti Nerede?                       

Antik Kenti, Ankara ilinin Polatlı ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Müze Polatlı ilçesinde Yassıhöyük Köyü’nün yakınında yer almaktadır. Müze Ankara merkezden yaklaşık olarak 96 km Polatlı ilçe merkezinde ise yaklaşık 29 km mesafede bulunmaktadır.

               Gordion Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?           

Hususi araç ile gelmek isteyenler Ankara Eskişehir kara yolunda Polatlı’yı geçtikten sonra yolun sağında kalan tabela ile Gordion Antik kentine ve burada bulunan müzeye rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.