Gordion Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir?

Gordion Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Gordion Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir? – Ankara Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Gordion Antik Kenti

Gordion Antik Kenti, Ankara ilinin Polatlı ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Müze Polatlı ilçesinde Yassıhöyük Köyü’nün yakınında yer almaktadır. Müze Ankara merkezden yaklaşık olarak 96 km Polatlı ilçe merkezinde ise yaklaşık 29 km mesafede bulunmaktadır. Bu bölgede birçok medeniyet yaşamıştır. Özellikle Friglerin başkenti olmasıyla bilinmektedir. Antik kent adını da Frig Kralından almıştır. İlk yerleşimlerinin ne zaman olduğu bilinmeyen Friglerin bu bölgeye yerleşme tarihinin MÖ. 9. yüzyıldan önce olduğu bilgisine ulaşılmaktadır. Gordion Antik Kenti, 58 yıl önce Türk mühendisleri ve arkeologlarının yanı sıra Zonguldak’lı madencilerin çalışmaları ile de ziyarete açılmıştır.

Bölgeden çıkarılan çanak çömlek tarzlarının Makedonyalıları andırması sebebi ile Frgiyalıların bölgeye Trakya ve Balkan yarımadasından geldiği varsayımı güncelliğini korumaktadır. Pers imparatorluğu döneminde Gordion, Kral Yolu üzerinde, pazar şehri, konaklama yeri işlevlerine sahip olduğu için önemli bir konuma sahipken M.Ö. 200 yılından sonra önemini yitirmiştir.

OKUMALISIN  Papazınbağı Nerede – Nasıl Gidilir?

Antik kentin devasa kapısından günümüze sadece 9 metrelik kısmı ulaşabilmiştir. Yapı malzemesi olarak yumuşak kireç taşı kullanılmıştır.  Gordion Antik Kentinin kapısı uzun bir koridora açılmaktadır. Kentte kral ailesine ait pek çok yapı olduğu gözlenmektedir. Gordion Antik Kentindeki Ören yerleri tümülüsler ile kaplıdır. Kral Midas’ın ve dönemin önemli isimlerin mezarları 100 civarında tümülüs ile burada bulunmaktadır. Özellikle kral midasın mezarı oldukça etkileyicidir. Kral Midas’ın tümülüsünde mezara giriş için seksen metre bir tünelden geçilmesi gereklidir ve dünyanın en büyük tümülüsü olarak kabul edilmektedir.

Gordion Antik Kentinde bulunan tarihi eserler İstanbul Arkeoloji Müzesi ve Ankara Anadolu Uygarlıkları Müzesi içinde sergilenmektedir. Ayrıca Gordion müzesinde de sergilenen tarihi eserler vardır.

Gordion Antik Kenti Nerede?

Gordion Antik Kenti, Ankara ilinin Polatlı ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Müze Polatlı ilçesinde Yassıhöyük Köyü’nün yakınında yer almaktadır. Müze Ankara merkezden yaklaşık olarak 96 km Polatlı ilçe merkezinde ise yaklaşık 29 km mesafede bulunmaktadır.

Gordion Antik Kenti Nasıl Gidilir?

Buraya hususi araç ya da toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile müzeye gelmek isteyenler Yassıhöyük köyüne giden araçlara binmeniz yeterlidir. Yassıhöyük köyüne giden araçları Polatlı’dan rahatlıkla bulabilirsiniz.

OKUMALISIN  Ergan Kayak Merkezi Fiyatları 2021 - Ekipman Kiralama Ücretleri 

Hususi araç ile gelmek isteyenler Ankara Eskişehir kara yolunda Polatlı’yı geçtikten sonra yolun sağında kalan tabela ile Gordion Antik kentine ve burada bulunan müzeye rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.