Gordion Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – ANKARA

Gordion Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – ANKARA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Gordion Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Müze, Ankara ilinin Polatlı ilçesi sınırları içerisinde Yassıhöyük Köyü’nün yakınında yer almaktadır. Müze Ankara merkezden yaklaşık olarak 95 km Polatlı ilçe merkezinde ise yaklaşık 20 km mesafede bulunmaktadır.

Gordion Müzesi, Frigyalıların başkenti olan Gordion Antik Kenti içinde bulunmaktadır. Gordion Müzesi 1963 yılında açılmıştır. 1990’lı yıllarda eklenen depoları, laboratuvarı, görüntü ve bilgilendirme salonu, açık ve kapalı teşhiri ile Türkiye’nin önemli müzelerinden birisi haline gelmiştir.

Ayrıca 2000 yılında Avrupa’da Yılın Müzesi yarışmasında finale kalarak ne kadar önemli ve kapsamlı bir müze olduğunu gözler önüne sermiştir.

Eski Tunç dönemi eserleri, Kral Midas’ın tümülüsü, Erken Frig Dönemi ve bunların yanı sıra yunan seramiği, Roma Dönemi ve Helenistik Çağ eserleri müzede sergilenen tarihi kalıntılar arasındadır.

Frig yazıtlı ve baskılı çanak çömlekler, Frig mimarisine ait terrakotta parçaları (pişmiş toprak) çeşitli malzemelerden yapılmış eserler ile Kibele kabartmaları ve figürler önemli bir yere sahiptir.

Ayrıca Galat Mezarı ile Frig ve Roma mozaikleri ise müzenin bahçesinde sergilenmektedir.

                         Gordion Müzesi Giriş Ücreti                     

Giriş Ücreti 40 TL (2023 yıl Temmuz Ayı itibariyle..)

Eğer Müzekartınız varsa bir yıl içinde 2 kez,

Plus Müzekart (Müzekart+) sahibiyseniz sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

                  Gordion Müzesi Ziyaret Saatleri                   

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

                        Gordion Müzesi Nerede?                        

Müze, Ankara ilinin Polatlı ilçesi sınırları içerisinde Yassıhöyük Köyü’nün yakınında yer almaktadır. Müze, Ankara merkezden yaklaşık olarak 95 km Polatlı ilçe merkezinde ise yaklaşık 11 km mesafede bulunmaktadır.

                      Gordion Müzesi’ne Nasıl Gidilir?               

Buraya hususi araç ya da toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile müzeye gelmek isteyenler Yassıhöyük köyüne giden araçlara binmeniz yeterlidir. Yassıhöyük köyüne giden araçları Polatlı’dan rahatlıkla bulabilirsiniz.

Hususi araç ile gelmek isteyenler Ankara Eskişehir kara yolunda Polatlı’yı geçtikten sonra yolun sağında kalan tabela ile Gordion Antik kentine ve burada bulunan müzeye rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.