Gordion Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Gordion Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Gordion Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Ankara Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Gordion Müzesi

Gordion Müzesi Ankara ilinin Polatlı ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Müze Polatlı ilçesinde Yassıhöyük Köyü’nün yakınında yer almaktadır. Müze Ankara merkezden yaklaşık olarak 95 km Polatlı ilçe merkezinde ise yaklaşık 20 km mesafede bulunmaktadır.

Gordion Müzesi Frigyalıların başkenti olan Gordion Antik Kenti içinde bulunmaktadır. Gordion Müzesi 1963 yılında açılmıştır. 1990’lı yıllarda eklenen depoları, laboratuvarı, görüntü ve bilgilendirme salonu, açık ve kapalı teşhiri ile Türkiye’nin önemli müzelerinden birisi haline gelmiştir. Ayrıca 2000 yılında Avrupa’da Yılın Müzesi yarışmasında finale kalarak ne kadar önemli ve kapsamlı bir müze olduğunu gözler önüne sermiştir.

Eski Tunç dönemi eserleri, Kral Midas’ın tümülüsü, Erken Frig Dönemi ve bunların yanı sıra yunan seramiği, Roma Dönemi ve Helenistik Çağ eserleri müzede sergilenen tarihi kalıntılar arasındadır. Frig yazıtlı ve baskılı çanak çömlekler, Frig mimarisine ait terrakotta parçaları (pişmiş toprak) çeşitli malzemelerden yapılmış eserler ile Kibele kabartmaları ve figürler önemli bir yere sahiptir.

OKUMALISIN  Değirmenağzı MTA Plajı Nerede-Nasıl Gidilir?

Ayrıca Galat Mezarı ile Frig ve Roma mozaikleri ise müzenin bahçesinde sergilenmektedir.

Gordion Müzesi Ziyaret Saatleri

Yaz Döneminde haftanın her günü 08:30-19:00 arasında hizmet vermektedir. (15 Nisan-31 Ekim)

Kış Döneminde ise haftanın her günü 08:30-17:30 arasında hizmet vermektedir. (1 Kasım-14 Nisan)

Gordion Müzesi Nerede?

Gordion Müzesi Ankara ilinin Polatlı ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Müze Polatlı ilçesinde Yassıhöyük Köyü’nün yakınında yer almaktadır. Müze Ankara merkezden yaklaşık olarak 95 km Polatlı ilçe merkezinde ise yaklaşık 11 km mesafede bulunmaktadır.

Gordion Müzesi Nasıl Gidilir?

Buraya hususi araç ya da toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile müzeye gelmek isteyenler Yassıhöyük köyüne giden araçlara binmeniz yeterlidir. Yassıhöyük köyüne giden araçları Polatlı’dan rahatlıkla bulabilirsiniz.

Hususi araç ile gelmek isteyenler Ankara Eskişehir kara yolunda Polatlı’yı geçtikten sonra yolun sağında kalan tabela ile Gordion Antik kentine ve burada bulunan müzeye rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.