Göreme Açık Hava Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Göreme Açık Hava Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Göreme Açık Hava Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

      Göreme Açık Hava Müzesi Hakkında Bilgiler        

Göreme Açık Hava Müzesi, Kapadokya’nın en en özel yerlerinden biridir.  M.S. IV – XIII. Yüzyıllar arasında manastır hayatına ev sahipliği yapan Doğal aşındırma sonucu kayaların oyulmasıyla oluşmuş bir yerleşim alanıdır. Bu oyma kayaların içerisinde Kiliseler, Şapeller, Yaşam ve Öğretim Alanları bulunmaktadır.

Müze, 6 Aralık 1985 yılından berri doğal ve kültürel eser olarak UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Manastır Eğitim sisteminin başladığı yer olarak ta bilinmektedir.

      Göreme Açık Hava Müzesi Gezilecek Yerleri         

Göreme Açık Hava Müzesi’nde Kızlar ve Erkekler Manastırı, Aziz Basileus Kilisesi, Elmalı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise ve Tokalı Kilisesi bulunuyor. Sizlere bunlardan kısaca bahsedeceksek olursak;

                          Aziz Basli Kilisesi                                         

Bu kilisenin olduğu yerde birçok kilise ve manastır bulunuyor. Aziz Basil adına yapılmış olan kilise en başta girişte bulunuyor. Aziz Basli Kilisesi içerisinde önemli kişilerin gömüldüğü bir mezar alanı bulunmaktadır.

Rahipler ve Rahibeler Manastırı (Kızlar ve Erkekler Manastırı )

Müze girişinde bulunan bu manastır içerisinde; Öğrencilerin eğitim gördüğü ve içerisinde yemekhanesi, mutfağı, şapeli, kilisesi bulunan çok katlı bir yapıdır. Yapıdaki katlar birbirine tüneller şeklinde bağlanmıştır.

                                   Elmalı Kilise                                          

Göreme açık Hava Müzesinin En ünlü yapıları arasındadır. Bir tünelden içeri doğru girdiğinizde içeride Hz. İsa’nın doğumu, vaftiz edilmesi, Judas’ın ihaneti, İsa’nın çarmıha gerilmesi gibi sahneler bulunuyor.

                                    Yılanlı Kilise                                        

Ejderha ile savaşan Aziz George tasvirinin yer aldığı kilisenin duvardaki yeşil ejderha figürü yılana benzetildiği için adı Yılanlı kilise olarak anılmaktadır. Kilise ününü girişinde bulunan ve kadın göğüsüne sahip bir erkek olarak tasvir edilen Aziz Onophrius’tan almıştır.

                                   Karanlık Kilise                                   

Kiliseye tünelden geçerek ulaşabiliyorsunuz. Bu ulaşım zorluğu kilisenin az tahrip olmasına ve adının Karanlık Kilise olmasını yaratmıştır.  XI. yy Tarihli kilise, Kapadokya bölgesinin bugüne kadar en iyi korunmuş kilisesi olarak bilinmiyor. Kilisenin karanlık olmasından dolayı fresk boyaları tüm canlılığını korumuş.

        Göreme Açık Hava Müzesi Giriş Ücreti            

Göreme Açık Hava Müzesi Giriş Ücreti 2023 Yılı 480 TL

Müze Kart GEÇERLİDİR.

Eğer Müze kartınız varsa bir yıl içinde 2 kez,

Plus Müzekart (Müzekart+) sahibiyseniz sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

          Göreme Açık Hava Müzesi Ziyaret Saati         

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

       Göreme Açık Hava Müzesi’ne Nasıl Gidilir?         

Göreme Açık Hava Müzesi, Nevşehir iline 13 km. Göreme’ye 2 km, Ortahisar ve Çavuşin’e 3 km uzaklıkta bulunmaktadır. Nevşehir il merkezinden araçlar kalkmakla beraber, Bölge Turu düzenleyen Seyahat Acentalarına ait tur araçları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Göreme Açık Hava Müzesi’ne Ürgüp üzerinden gelecekseniz eğer Ortahisar kavşağını geçtikten sonra ışıklardan sağa döndüğünüzde rahatça ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.