Göynük Zafer Kulesi (Anıtı) Nerede – Nasıl Gidilir – Bolu Gezilecek Yerler

Göynük Zafer Kulesi (Anıtı) Nerede – Nasıl Gidilir – Bolu Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Göynük Zafer Kulesi (Anıtı) Nerede – Nasıl Gidilir – Ne Zaman Yapıldı – Kim Yaptı? hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                      Göynük Zafer Kulesi – Anıtı              

Göynük Zafer Kulesi, Bolu ili Göynük ilçe sınırında bulunmaktadır. Göynük ilçesi Bolu il merkezine 97 km uzaklıkta yer almaktadır. Göynük ilçesine bağlı Cuma Mahallesi, Beybahçesi Caddesi üzerinde bulunur. İlçeye hakim bir Tepede inşa edilmiştir.

Zafer Kulesi, 1922 yıllında  Cumhuriyet Döneminin ilk kaymakamlarından olan Hurşit Bey tarafından inşa edilmiştir. Sakarya Meydan Muharebesi başarısının anısına yaptırılmıştır. Altıgen taş temel üzerine 3 katlı olarak inşa edilmiştir. Ahşap, altıgen gövde yukarıya doğru daralmaktadır ve her katta korkuluk yer almıştır. Zafer Kulesi, altıgen külahla örtülüdür.  Zafer Kulesi  mimarisiyle şehrin simgelerinden biridir. 1960 yılında ise orijinal yapısını bozmayacak şekilde restore edilmiştir.

 

Buraya geldiğinizde kesinlikle fotoğraf makinesi getirmenizi tavsiye ederim. Hem dışarıdan kulenin fotoğraflarını çekebilirsiniz hem de kuleye çıkarak bulunan bölgenin doğal güzelliklerinin fotoğrafını çekebilirsiniz.

OKUMALISIN  Bolu Gölcük Tabiat Parkı Nerede - Nasıl Gidilir? 

                 Zafer Kulesi – Anıtı Nerede?                    

Göynük Zafer Kulesi, Bolu ili Göynük ilçe sınırında bulunmaktadır. Göynük ilçesine bağlı Cuma Mahallesi, Beybahçesi Caddesi üzerinde bulunur. İlçeye hakim bir Tepede inşa edilmiştir.

           Zafer Kulesi (Anıtı) ‘na Nasıl Gidilir?        

Buraya ulaşmak için ilk önce Göynük ilçesine ulaşmak gerekir. Zafer kulesine hususi aracınızla veya toplu taşıma araçları ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hususi aracıyla Gelmek isteyenler Bolu Göynük yolunu takip ederek 97 kilometrelik bir yolu kat etmek koşuluyla buraya ulaşabilirler.

Toplu taşıma aracı ile Zafer Kulesi’ne girmek İsteyenler ise Bolu’dan Göynük’e sefer düzenleyen dolmuşlarına binerek rahatlıkla ulaşabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

 1. Göynüklü dedi ki:

  Asıl ismi Zafer Kulesi değil Zafer Anıtı’dır. Abide-i Zafer. Sakarya Meydan Muharebelerinin kazanılması anısına 1922 yılında Türkiye’de yapılan ilk anıttır. 1923 yılında açılışına Atatürk davet edilmiş ancak telgrafın geç ulaşması sebebiyle katılamamış, daha sonra Kaymakam Hurşit Efendi’ye bir teşekkür telgrafı göndermiştir.

  1. Seyyah Çağlar dedi ki:

   Merhabalar,

   Google arama motoru, Konum Bilgisi ve Kültür Portalında Kule olarak bahsedilmesi sebebiyle Kule ismi ile belirtilmiştir. Sayfamızda Anıt – Kule olarak güncellenmiştir. İlginiz için teşekkür ederiz.