Gülbahar Hatun Camii Nerede – Nasıl Gidilir – Ortahisar – Trabzon

Gülbahar Hatun Camii Nerede – Nasıl Gidilir – Ortahisar – Trabzon

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Gülbahar Hatun Camii Nerede – Nasıl Gidilir – Ortahisar  –  Trabzon hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                  Gülbahar Hatun Camii Hakkında                   

Gülbahar Hatun Camii, Trabzon ilinin Ortahisar ilçesi sınırları içerisinde bulunur. Trabzon Kalesi ve Zagnos Vadisi Parkına yakın mesafededir. Caminin bir kitâbesi bulunmamakla birlikte türbenin kitâbesine göre onun da 1512-1514 yılları arasında yapıldığı söylenmektedir.

Gülbahar Hatun Cami, Türbe ve Şadırvandan oluşmaktadır. Halk arasında Büyük İmaret Camii ya da Hatüniye Cami olarak ta bilinmektedir. Cami, Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim tarafından annesi Gülbahar Hatun adına yaptırılmıştır. Zamanında Külliye şeklinde yapılan bu yerde İmaret, Medrese, Hamam ve Mektep zaman içerisinde yıkılmıştır. Ve günümüzde sadece, Cami, Türbe ve şadırvan bulunmaktadır.

Cami mimarisi hakkında bilgiler verecek olursak, Erken devir Osmanlı mimarisinde ayrı bir planla yapılan Zaviyeli Camiler grubuna girmektedir. Duvar işçiliğini incelediğinizde çok ince detaylı ve özenli yapıldığını göreceksiniz. Caminin Pencerelerinde, kemerlerinde ve minaresinde koyu gri ve sarımsı beyaz taş kullanılmıştır. Mihrap ve Minberi mermer taştan yapılmıştır. Caminin klasik dönem de yapılan süslemeleri bozulmuş ve bir takım onarımlardan geçerek günümüze kadar ulaşmıştır.

Adres: Gülbaharhatun, Şenol Güneş Caddesi, No:17 Ortahisar – Trabzon

            Gülbahar Hatun Camii’ne Nasıl Gidilir?           

Gülbahar Hatun Camii, Trabzon ilinin Ortahisar ilçesi sınırları içerisinde bulunan bu yer, şehrin merkezinde bulunmaktadır. Trabzon Kalesi ve Zagnos Vadisi Parkına yakın mesafededir. Bu yüzden ulaşımı gayet kolaydır. Gerek şahsi aracınızla gerekse de toplu taşıma araçları ile kolayca bulabilirsiniz. Navigasyon ile gitmek isterseniz eğer, Altta yerleştirdiğimiz harita yardımıyla kolayca ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.