Gümüşkesen Anıtı Nerede – Nasıl Gidilir – Milas -Muğla

Gümüşkesen Anıtı Nerede – Nasıl Gidilir – Milas -Muğla

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda  Gümüşkesen Anıtı Nerede – Nasıl Gidilir – Kim Yaptı – Ne Zaman Yaptığı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                              Gümüşkesen Anıtı Nerede                          

Gümüşkesen Anıtı, Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı Gümüşlük Mahallesi’nde iyi düzenlenmiş yeşil alan içindedir. Çevresi taş duvarlar ve demir parmaklılarla kapatılmış, güzel bir peyzaj çalışması yapılmış, Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne bağlı bir müze olarak ziyarete açılmıştır. M. Ö. 2. yüzyıla tarihlendirilen bir anıt mezardır. Dünyanın yedi harikasından biri olan Mausselos’ un, daha küçük ebatlı bir örneği olarak kabul görmektedir.

              Gümüşkesen Anıtı Hakkında Bilgiler            

Milas ilçesinin Gümüşkesen mahallesinde yer alan bu muhteşem anıt Roma hâkimiyetinin olduğu İS 160 -180 yılları arasında inşa edildi. Bu anıt mezarın yapımında kullanılan mermerlerin tamamını Sandra Dağındaki ocaklardan çıkartılıp buraya getirilen gri damarlı mermerler oluşmaktadır.

Sodra Dağının doğu yamacındaki antik kent mezarlık sahası içinde yer alan anıt, Zamanında Milas bölgesini yöneten üst düzey kişiler ve aileleri için yapılmış bir anıttır. Gümüşkesen Anıtı, gri-beyaz mermerden inşa edilmiş olup toplam yüksekliği 8,45 metredir. Anıtın Zemin katı içinde tavan levhalarını taşıyan dört paye ve bunların üzerine kuzey-güney doğrultusunda atılmış kirişler vardır. Payelerin silmeli sade başlıkları bulunmaktadır. Zemin katın duvarları büyük ve düzgün yontulmuş mermer bloklarla inşa edilmiştir. Alt ve üst levhalar daha yüksek, bunların arasında kalan blok sırası ise daha incedir. Anıt mezarın sütun kaideleri 35 cm yüksekliğe sahiptir. Üst yapısı basamaklı bir piramit görünümünde olan mezar anıtı MS 2.  yy. tarihlendirilmektedir.

Dünya’nın yedi harikasından biri olan Halikarnasos’taki Mausoleum’un, küçük bir örneği olarak kabul görmektedir.Söylenenlere göre, Anıtın üst kısmında olduğu düşünülen büyük bir heykel vardır, ne yazık ki buluntuları günümüze ulaşmamıştır. Bir başka söylenenlerse, Gümüşkesen Anıt Mezarının içerisinde mezarın sahibi ve ailesine ait heykellerinde yer aldığı düşünülmekte. Ancak çatı kısmındaki heykel gibi bunlarında de nerede olduğu bilinmiyor Milas ilçesine geldiğinizde ya da Milas’tan geçerseniz büyük bir parkın içerisinde tüm ihtişamıyla yükselen yaklaşık 2000 yıllık ‘Gümüşkesen Anıt Mezarını’ görmeyi ihmal etmeyin.

               Gümüşkesen Anıtına Nasıl Gidilir?               

Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı Gümüşlük Mahallesi, Gümüşlük caddesi üzerinde bulunmaktadır. Milas ilçe merkezinde olmasından dolayı ulaşımı gayet kolaydır.

  • Milas Havaalanından ilçe merkezine minibüsler kalkmaktadır.
  • Muğla-Milas arası 78 km ve yaklaşık 1 saat 15 dakikadır..
  • Milas-Ankara arası yaklaşık 658 km ve ortalama 8 saattir.
  • Milas-İstanbul arası yaklaşık 648 km ve ortalama 7 saat 45 dakikadır.
  • Milas-İzmir arası yaklaşık 191 km ve ortalama 2 saat 15 dakikadır.
  • Milas-Antalya arası yaklaşık 377 km ve ortalama 4 saat 35 dakikadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.