Gümüşler Manastırı Nerede-Nasıl Gidilir -Niğde

Gümüşler Manastırı Nerede-Nasıl Gidilir -Niğde

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Gümüşler Manastırı Nerede – Nasıl Gidilir?  – Niğde Gezi Rehberi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                   Gümüşler Manastırı Nerede;                      

Gümüşler Manastırı, Niğde ilinin Gümüşler kasabasında bulunan, Dev bir kaya kitlesinin içine oyularak yapılan manastır. İçerisinde, Mağaralar, Klise, Mezar ve Erzak depolarından oluşan bölümleriyle Kapadokya bölgesindeki günümüze iyi korunarak gelmiş ve bölgedeki en büyük manastır ve Ülkemizin en önemli manastırları arasındadır. Bu manastırı önemli kılan en önemli özelliği ise, Dünyada eşi benzeri olmayan Bir portreyi bulundurması. Her portresinde üzgün ve durgun bir halde gözüken Meryem Ana Portrelerine nazaran burada bulunan Meryem Ana Portresinde Meryem ana Kucağında bir çocuk ve yüzünde bir gülümseme görülüyor. Yani, Dünya’da Meryem Ana’nın gülen yüz portresi sadece bu manastırda diyebiliriz.

                 Gümüşler Manastırı Hakkında;                    

Gümüşler Manastırının Yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, yapılan araştırmalar sonucunda 8-12 yüzyıllar arasında yapıldığı düşünülmektedir. Manastır, kayanın içerisinde oyulmuş, 13×60 ölçülerinde, kare bir avlunun etrafına dizilmiş Mutfak, dehlizler, odalar ve kilise gibi mekânlardan oluşmaktadır.

Gümüşler Manastırın en önemli yapısı olarak kilise gösterilmektedir. Klise, Ana giriş kapısının tam karşısındadır. Kilisenin duvar resimlerinde en az üç farklı ustanın çalıştığı tahmin edilmektedir. Manastırın avlu yüksekliği 14 metredir. Manastırın ortasında bulunan avluda mezarlar ve erzak depoları bulunmaktadır. Girişte avlunun sol tarafında yer altı şehri bulunuyor.

Ayrıca, bir odanın duvarların bulunan çeşitli hayvanlardan oluşan av sahneleri, Kapadokya bölgesinde örneği görülmeyen bir kompozisyon olarak dikkat çekmektedir.

           Gümüşler Manastırı Giriş Ücreti 2024               

Gümüşler Manastırı Giriş Ücreti; 60 TL’dir.

                Gümüşler Manastırı’na Nasıl Gidilir;             

Niğde ilinin Gümüşler kasabasında bulunan bu manastıra ulaşım oldukça kolaydır. Niğde il merkezinden her yarım saatte bir Gümüşler Belediyesi otobüsü kalkar. Otobüs manastırın yakınından geçtiği için hiçbir sıkıntı çekmezsiniz.

Kendi Aracıyla gelecekler, Niğde merkezden Kayseri yönüne doğru gittiklerinde yol ayrımından Gümüşler beldesine döndükten sonra, Çamardı yolundan düz devam ederek yaklaşık 15 dakika içerisinde manastıra ulaşabilirsiniz. Navigasyon yardımıyla gitmek isterseniz, alttaki haritadan yararlanarak ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.