Gündoğmuş Uçansu Çündere Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Gündoğmuş Uçansu Çündere Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Gündoğmuş Uçansu Çündere Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir? Antalya Gezilecek Yerler Hakkında bilgiler vereceğiz.

Çündüre Şelalesi, Antalya ilinin Gündoğmuş ilçesi sınırları içerisinde Kayabükü ve Eskibağ köylerinin sınırında bulunmaktadır.  Halk arasında Şelaleye, Gündoğmuş Şelalesi – Gündoğmuş Uçansu ve Çündüre Şelalesi olarak söylenmektedir. Antalya’da çok sayıda bulunan Uçansu şelalelerinden bir tanesidir. Gündoğmuş ilçesinde bulunan bu şelale Uçansu Şaleleri arasındaki En Görkemli Uçansu olarak bilinmektedir. Çündüre Şelalesi, 1992 yılında birinci derece doğal Sit alanı ilan edilmiştir. Çündüre Uçansu Şelalesi, Yüzme, Kamp , Piknik, Doğa yürüyüşü ve Fotoğrafçılık gibi aktivitelere imkanlar sunmaktadır.

Gündoğmuş Uçansu – Çündüre Şelalesi Hakkında;

Çündere Şelalesi,  Torosların zirvesinden doğar ve Her yıl çok sayıda turistin gelip rafting yaptığı Alara çayının kaynağını oluşturuyor. Kuzeyde bulunan Akdağlar ve Geyik dağındaki kar sularıyla beslenen şelale önce en üstünde oluşmuş derin bir kaya deliğini doldurup daha sonra yaklaşık 50 metre yükseklikten bir kaç koldan gürül gürül akmaktadır.

Özellikle ilk baharda kar sularının erimesi ve yağan yağmurun suların birleşmesi ile adeta görsel bir şov yapmaktadır.  Uçansu Şelalesi’nden bir kaç koldan dökülen sular,  Orman içerisinden yaklaşık 80 km’lik bir yol çizerek  Manavgat’ta Akdeniz’e dökülmektedir.

OKUMALISIN  Apollon Tapınağı Nerede – Nasıl Gidilir?

Gündoğmuş Uçansu – Çündüre Şelalesinde Neler Yapılır? 

Kamp – Piknik Alanları Hakkında;

Şelale çevresinde kamp ve piknik yapabilirsiniz. Orman içerisine akan çay çevresi kamp yapmak için oldukça uygundur. Piknik yapacaklar bu alan içerisinde ateş yakıp mangal yapabilirsiniz. Çevrede çok sayıda odun bulabilirsiniz. Gündoğmuş ilçe merkezine 25 km mesafe var eksiklerinizi alıp gelebilirsiniz.  Piknik ve Kamp için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz.

Gündoğmuş Uçansu – Çündüre Şelalesine  Nezaman Gidilmeli

Gündoğmuş Uçansu, Dağlarda bulunan karın erimeye başlamasıyla birlikte Mart-Nisan-Mayıs Ayları  en görkemli olduğu dönemdir. Ağustos ayında suyunun en az olduğu dönemdir. Gitmek isteyenler Nisan ayında Gitmenizi tavsiye ederiz..

Gündoğmuş Uçansu Çündere Şelalesine Nasıl Gidilir?

Çündüre Şelalesi, Antalya ilinin Gündoğmuş ilçesi sınırları içerisinde Kayabükü ve Eskibağ köylerinin sınırında bulunmaktadır. Buraya gelmek için;

Alanya’dan Gelecekler; En kolay kolay yol Alanya – Güzelbağ yoludur. Ayrıca Alanya – Kuşyuvası Köprülü üzerinden gelebilirsiniz.

Akseki – Gündoğmuş’tan  Gelecekler; Gündoğmuş – Narağacı üzerinden gelebilirsiniz.

Antalya merkezden Gelecekler, Antalya il merkezinden Manavgat üzerinden Konya yoluna devam edip, Gündoğmuş ilçesine doğru döndüğünüzde  Gündoğmuş ilçesinde yönlendirici tabelalar sizi şelaleye kadar götürüyor.

OKUMALISIN  Ilıca Şelalesi Nerede - Nasıl Gidilir-Giriş Ücreti - Kamp&Piknik-Kastamonu?

Gündoğmuş İlçesi’ne 25 kilometre, Alanya’ya 95 kilometre ve Antalya’ya 167 kilometre uzaklıktadır. 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.