Gündoğmuş Uçansu Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir – ANTALYA

Gündoğmuş Uçansu Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir – ANTALYA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Gündoğmuş Uçansu Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kamp & Piknik Alanları Hakkında bilgiler vereceğiz.

Şelale, Antalya ilinin Gündoğmuş ilçesi sınırları içerisinde Kayabükü ve Eskibağ köylerinin sınırında bulunmaktadır.  Halk arasında Gündoğmuş Şelalesi – Gündoğmuş Uçansu ve Çündüre Şelalesi olarak söylenmektedir.

Antalya’da çok sayıda bulunan Uçansu şelalelerinden bir tanesidir. Gündoğmuş ilçesinde bulunan bu şelale Uçansu Şaleleri arasındaki En Görkemli Uçansu olarak bilinmektedir. Halk arasında Çündüre Şelalesi olarak ta bilinir. 1992 yılında birinci derece doğal Sit alanı ilan edilmiştir. Çündüre Uçansu Şelalesi, Yüzme, Kamp , Piknik, Doğa yürüyüşü ve Fotoğrafçılık gibi aktivitelere imkanlar sunmaktadır.

        Gündoğmuş Uçansu Şelalesi Hakkında Bilgiler    

Çündere Şelalesi,  Torosların zirvesinden doğar ve Her yıl çok sayıda turistin gelip rafting yaptığı Alara çayının kaynağını oluşturuyor. Kuzeyde bulunan Akdağlar ve Geyik dağındaki kar sularıyla beslenen şelale önce en üstünde oluşmuş derin bir kaya deliğini doldurup daha sonra yaklaşık 50 metre yükseklikten bir kaç koldan gürül gürül akmaktadır.

Özellikle ilk baharda kar sularının erimesi ve yağan yağmurun suların birleşmesi ile adeta görsel bir şov yapmaktadır.  Uçansu Şelalesi’nden bir kaç koldan dökülen sular,  Orman içerisinden yaklaşık 80 km’lik bir yol çizerek  Manavgat’ta Akdeniz’e dökülmektedir.

    Gündoğmuş Uçansu Şelalesinde Kamp Yapılır mı?     

Şelale çevresinde kamp ve piknik yapabilirsiniz. Orman içerisine akan çay çevresi kamp yapmak için oldukça uygundur.

Ateş Yakmak Serbest

WC bulunuyor.

Çeşme Var.

Çevrede çok sayıda odun bulabilirsiniz.

Gündoğmuş ilçe merkezine 25 km mesafe var eksiklerinizi alıp gelebilirsiniz.

Araç ile Kamp yapacağınız yere kadar gidebilirsiniz.

           Gündoğmuş Uçansu Şelalesi Giriş Ücreti           

Giriş Ücretsizdir.

Kamp & Piknik için herhangi bir ücret ödenmiyor.

Gündoğmuş Uçansu Şelalesine Ne zaman Gidilmeli?

Gündoğmuş Uçansu, Dağlarda bulunan karın erimeye başlamasıyla birlikte Nisan – Mayıs Ayları  en görkemli olduğu dönemdir. Ağustos ayında suyunun en az olduğu dönemdir. Gitmek isteyenler Nisan ayının sonu Mayıs ayının 2. yarısına kadar Gitmenizi tavsiye ederiz..

      Gündoğmuş Uçansu Şelalesi’ne Nasıl Gidilir?     

Çündüre Şelalesi, Antalya ilinin Gündoğmuş ilçesi sınırları içerisinde Kayabükü ve Eskibağ köylerinin sınırında bulunmaktadır. Buraya gelmek için;

Alanya’dan Gelecekler; En kolay kolay yol Alanya – Güzelbağ yoludur. Ayrıca Alanya – Kuşyuvası Köprülü üzerinden gelebilirsiniz.

Akseki – Gündoğmuş’tan  Gelecekler; Gündoğmuş – Narağacı üzerinden gelebilirsiniz.

Antalya merkezden Gelecekler, Antalya il merkezinden Manavgat üzerinden Konya yoluna devam edip, Gündoğmuş ilçesine doğru döndüğünüzde  Gündoğmuş ilçesinde yönlendirici tabelalar sizi şelaleye kadar götürüyor.

Gündoğmuş İlçesi’ne 25 kilometre, Alanya’ya 95 kilometre ve Antalya’ya 167 kilometre uzaklıktadır. 

Gündoğmuş Uçansu Şelalesinde Kamp Yapılır mı?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.