Güney Kurtalan Ekspresi Hakkında Merak Edilenler 2024 Yılı Fiyatı

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Güney Kurtalan Ekspresi Hakkında Merak Edilenler – Bilet Nasıl Alınır –  Bilet Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz – 2024 yılı Bilet Fiyatları? hakkında bilgiler vereceğiz.

Güney Kurtalan Ekspresi Hakkında Merak Edilenler 2024 Yılı Fiyatı

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Güney Kurtalan Ekspresi Hakkında Merak Edilenler – Bilet Nasıl Alınır – Bilet Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz – 2024 yılı Bilet Fiyatları? hakkında bilgiler vereceğiz.

Son zamanlarda çok meşhur hale geldi tren yolculukları, doğayla iç içe seyahat etmenin güzelliğini yaşamak isteyen insanlar artık tren yolculuğunu seçiyor. Hatta sevdiği insanla beraber uzun süren bu yolculukta keyifli anlar yaşamak için yolculuk yapanlara rastlıyoruz.

Doğu ekspresi ile meşhur olan tren yolculuğu, farklı güzergah seçeneği sunan Güney Ekspresi yani Kurtalan Ekspresine de büyük ilgi göstermektedir.

Güney Kurtalan Ekspresi Hakkında Merak Edilenler

Güney Kurtalan Ekspresi Hakkında Merak Edilenler

Ankara’dan kalkan bu ekspres bizlere Kayseri’yi, Erciyes’i, Sivas’ı, Malatya’yı, Diyarbakır’ı, Bismil’i, Batman’ın doğal güzelliklerini, iklimini, bitki örtüsünü, kültürünü, yağmurunu, çamurunu, karını, çiçeklerini, havasını sunuyor bizlere.

                Güney Kurtalan Ekspresi Nedir?                    

Kurtalan ekspresi; iki farklı amaç için kullanılabilen oldukça keyifli bir yolculuğun ismidir. Günümüzde insanlar hem yalnızca turistik amaçlı bu ekspresi kullanabilmekte hem de bir yerden diğerine gitmek için kullanabilmektedir. Ancak günümüzdeki durumun gösterdiği üzere bireyler bu ekspresi daha çok turistik gezi amaçlı kullanmaktadır. Oldukça keyifli anlar yaşanabileceği bu gezi uzun bir süreci kapsamaktadır. Özellikle sosyal medya kullanımının da artması sayesinde günümüzde oldukça popüler bir fenomen haline dönüşmüştür.

Güney Kurtalan Ekspresi Hangi Şehirlerden Geçiyor?

Ekspres Ankara’dan hareket ediyor. Daha sonra sırasıyla, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Malatya, Diyarbakır, Batman ve son durak Siirt’in Kurtalan ilçesi.

      Güney Kurtalan Ekspresi Hangi Günler Kalkıyor?       

Ankara-Kurtalan arası hareket eden güney ekspresi, Haftanın 5 günü seferler düzenlenmektedir.

Ankara’dan – Kurtalan’a, Pazartesi, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve cumartesi günleri seferler düzenlenmektedir.

Kurtalan’dan – Ankara’ya, Pazartesi, Çarşamba, Cuma, Cumartesi günleri hareket etmektedir.

Tren Yolculuğundan bir Görüntü..

Tren Yolculuğundan bir Görüntü..

                Kurtalan Ekspresin Kalkış Saatleri                 

Ankara’dan hareket saati: 11:00 ‘dır. Kayseri ilinden 17:50, Sivas ‘tan 21:25, Malatya’dan 01:50, Diyarbakır’dan 07.30 Kurtalan’a varış 10.35 ‘dir.

Kurtalan’dan hareket saati: 08:00 ‘dır. Diyarbakır’dan 11.10, Malatya’dan 16.45, Sivas’tan 20.50, Kayseri’den 00.30 Ankara’ya varış 07.30 ‘dur.

  Güney Kurtalan Ekspresi Kaç saat sürmektedir?

Ekspres yolculuğu toplamda 23 saat 30 Dakika sürmektedir.

     Güney Kurtalan Ekspresi Bilet Nasıl Alınır?       

       Kurtalan Ekspresi Vagon Çeşitleri Nelerdir?   

-Pulman Normal koltuktur. Koltuk dizilimi bilinen minibüs şeklindedir. .

-Örtülü kuşetli, dört kişilik oda şeklinde olan ve oturaklar Karşılıklı ikişerlidir ve toplam 4 koltuk vardır. Ve bu koltuklar aşağı doğru çekildiğinde ve üstte bağlanmış yataklar aşağı indirilip yatak oluyorlar. 2 kişilik yatak olmaktadır.

Not : 2 kişi 4 kişilik Örtülü Kuşetli vagonda kalmak istiyorsanız. 4 koltuğun parasını verip almalısınız. Yoksa başka kişiler ile yolculuk yapmak zorunda kalırsınız.. (İsim olarak 2 kere kendi isminizi 2 kerede yanınızdaki kişinin ismini yazın)

-Yataklı iki kişilikler, bu vagon tipi trenin en konforlu odalarıdır. Bildiğimiz otel odası gibi koltuklar, Masa, Mini buzdolabı ve lavabosu içerisinde vardır. 2 Kişilik Yataklı Vagondur. Bu Vagonun içinde Buzdolabı ve lovabo bulunuyor.

Birde Yemekli vagon bulunmaktadır. Restoranlardaki gibi karşılıklı masalar var. Burada yemekleri yiyebilir, içecekler alabilirsiniz.

     Güney Kurtalan Ekspresi Bileti Nasıl Alınır?      

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yollarına siteden direk alabilir ya da tren bileti satan diğer satış sitelerinden de alabilirsiniz ben size TCDD tarafından satılan bilet alma yöntemini anlatacağım. Resmi bilet satış sitesi için TIKLAYINIZ..

Eybis Uygulaması; Google Play yada App Store’ dan TCDD EYBİS uygulamasını indirerek Kolayca bilet alabilirsiniz.

Site Üzerinden Ana Ekran Bu Şekildedir.         

Site Üzerinden Ana Ekran Bu Şekildedir.         

Giderken ilk durak ANKARA son durak ise KURTALAN, buradan tarihi tek yön mü ya da gidiş dönüş mü onu seçtikten sonra ARA diyorsunuz ve Güney Kurtalan Ekspresi karşınıza gelecektir.

     ………DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER……..              

Öncelikle Şunu bilmelisiniz, Biletler 1 Aylık açılıyor. Yani gideceğiniz tarihten 1 ay öncesi bilet aramaya başlamalısınız. Biletlerin satışa sunulma saati bulunmuyor, her saat satış yapılmakta olmakla birlikte bizler Gece 23.55’ten sonra Altta belirttiğimiz İnternet ve uygulama kanallarından denemenizi tavsiye ediyoruz.

Şimdi Başlayalım Bileti Nasıl Alacağımıza…

Öncelikle biletler Gece 23:55’ten itibaren her yeni gün için açılıyor.(saatleri 00.15, 00:45-01:00-02:00-03:00 olarak değişebiliyor. Sizler 23.55’ten itibaren bıkmadan sık sık bakmalısınız) Her sayfaya giren kişiye 10 dakika süre verdiğinden dolayı işlemlerinizi çabuk yapmalısınız.

Daha sonra Buradan Vagon Tipi olan yerden istediğiniz vagonu seçme sayfası çıkıyor, buradan seçiminizi yapın, Yer işlemini seçtikten sonra kendinize ait bilgileri doldurarak devam ediyorsunuz. Burada dikkat edilecek nokta, sayfayı sürekli yenileyin çünkü seçilen her koltuk seçen kişi için 10 dakika o kişiye verilmektedir. Satın alma işlemi yapan kişi işlemlerini 10 dakika içinde yapamazsa sayfa kapanabiliyor. o yüzden yılmadan usanmadan bekleyin ve sayfayı yenileyin. Eğer o gün işlem  olmadıysa bir sonraki gün yine deneyiniz. Bu keyifli yolculuğa mutlaka gideceksiniz..

Gideceğiniz Yeri ve Tarihi Seçtikten sonra ARA sekmesine basınız. Buradan Vagon Tipi olan yerden istediğiniz vagonu seçeceksiniz. Burada Pulman – Örtülü Kuşetli ve Yataklı vagon seçenekleri karınıza çıkacaktır. Hangisi ile gidecekseniz eğer onu seçin…

                Vagon Tipleri’nden Bahsedek olursak;        

 • Pulman Normal koltuktur. Koltuk dizilimi bilinen minibüs şeklindedir. .
 • Örtülü kuşetli, dört kişilik oda şeklinde olan ve oturaklar Karşılıklı ikişerlidir ve toplam 4 koltuk vardır. Ve bu koltuklar aşağı doğru çekildiğinde ve üstte bağlanmış yataklar aşağı indirilip yatak oluyorlar. 2 kişilik yatak olmaktadır.

Not : 2 kişi 4 kişilik Örtülü Kuşetli vagonda kalmak istiyorsanız. 4 koltuğun parasını verip almalısınız. Yoksa başka kişiler ile yolculuk yapmak zorunda kalırsınız.. (İsim olarak 2 kere kendi isminizi 2 kerede yanınızdaki kişinin ismini yazın)

 • Yataklı iki kişilikler, bu vagon tipi trenin en konforlu odalarıdır. Bildiğimiz otel odası gibi koltuklar, Masa, Mini buzdolabı ve lavabosu içerisinde vardır. 2 Kişilik Yataklı Vagondur. Bu Vagonun içinde Buzdolabı ve lovabo bulunuyor.
 • Birde Yemekli vagon bulunmaktadır. Restoranlardaki gibi karşılıklı masalar var. Burada yemekleri yiyebilir, içecekler alabilirsiniz.

                 Örnek Yataklı Vagon Ekranı            

Yer işlemini seçtikten sonra kendinize ait Kişisel bilgiler Kısmını doldurarak devam ediyorsunuz.

Bu aşamadan sonra sizlere ödeme planını gösteren sayfa açılıyor, Bu bilgileri  kredi kartı bilgileri ile doldurarak ödeme yapabilirsiniz. Keyifli Yolculuklar…..

                                            İŞLEM BİTTİ…                                   

      Güney Kurtalan Ekspresi Bilet Fiyatı 2024 yılı       

– 2+1 Pulman 1. Mevki………….420  TL

– Örtülü kuşetli 4 Kişiliktir Kişi başı….. 740 TL (4 Kişi fiyatı 740 x 4 = 2960 TL)

(2 kişi, 4 kişilik Bilet Ücretin hepsini ödeyerek vagonu kendinize kapatabilirsiniz. (İsim olarak 2 kere kendi isminizi 2 kerede yanınızdaki kişinin ismini yazın) 4 koltuk var katlandığında 2 kişilik yatak oluyor.)

-Yataklı Vagon Kişi Başı 1590 TL

Yataklı Vagon 2 Kişi 2040 TL) (2 kişilik yataklı vagondur)

Not: Fiyatlar tek Gidiş yönüdür. Dönüş için aynı fiyatlar geçerlidir.

(Not: Fiyatlar 2024 Yılı Nisan ayına aittir)

          Kurtalan Ekspresi Hakkında Merak Edilenler        

        Sevgilim ile Aynı Vagondan Bilet Alabilirmiyiz..?  

En Çok Sorulan soruların başında geliyor. Soy ismi farklı olan Bayan – Erkek aynı vagona bilet alabilir mi?
Cevap : EVET, aynı vagonda sevgiliniz işe yolculuk yapabilirsiniz..

                 Evcil Hayvan Kabul Ediliyor mu?                      

Sadece Küçük olmak koşuluyla, kuş, kedi, balık, küçük köpek , evcil hayvan kabul ediliyor. Bazı şartlar var. Öncelikle evcil hayvanınıza bilet almanız gerekiyor. Cüzi bir miktar oluyor bu. Ve en önemli şartları örtülü kuşetli ve yataklı vagonlarda seyahat etmenizi değil de , pulman vagonda seyahat etme şartı koşuluyor

Güney Kurtalan Ekspresi Hakkında Merak Edilenler

Güney Kurtalan Ekspresi Hakkında Merak Edilenler

                        Trende Sigara İçiliyor mu?                           

Elbette ki trende sigara içilmesi yasak. Bu bilinen bi durum. Kapınızı kilitledikten ve diğer yolcular tarafından şikâyet edilmedikten sonra artık siz düşünün içilir mi içilmez mi:) ? Fakat şunu da belirtelim sigara kokusunun ve dumanın koridora yayıldığını, hatta yan kompartımanlardan da hissedildiğini belirtmeliyim. Artık gerisi size kalmış bir durum.

                                       Tuvaletler ?                                        

Yataklı vagonda iki tuvalet bulunmaktadır. Kuşetli ve pulman vagonlarda çok fazla sayıda yolculuk eden olduğundan dolayı tuvaletler temizlense de zamanla kirleniyor. İnsanlarımız bu konuda çok bilinçli değil.

                             Yemek Bulunuyor mu?                          

Evet, trende  yemekli vagon bulunmakta hatta arzu eden yolcular için restoranda alkol satışı da yapılıyor.. Fiyatlar konusunda çok yüksek değil ama ucuzda diyemeyiz. Normal aldığımız fiyattan biraz pahalı çünkü Ama aradığınız çoğu yemek türü bulunmuyor, Sizlere tavsiyemiz yanınızda yolculuk esnasında yiyecek yemek-içecek türü şeyleri almanızdır. Uzun yolculuk olacak çünkü 🙂

                                   Yorucu Oluyor mu?                            

Koltukta seyahat etmek  yorucudur ama yataklı vagon için aynı şeyi söyleyemeyiz.uyuyarak gidiyorsunuz sonuçta. Tren çok fazla hız yaptığından bayağı bir sallanıyorsunuz ve kaliteli bir uyku söz konusu değil. Biraz yorulacaksınız. Ama bu tatlı bi yorgunluk. Siz anı yaşayın..

                       Vagonlarda Priz var mı?                                

Evet var, ama yanınızda uzatma kablosu mutlaka getiriniz.

               Trene Yemek Sipariş Veriliyor mu?                     

Tabiki Evet, Tren yolcu almak için durduğunda inip yemeğinizi alabilirsiniz. (Kayseri’de Mantı , Sivas’ta Köfte siparişi verilebilir)

      Vagonun Kapısı Kitleniyor mu? Perde Var mı?       

Kapı içeriden kitleniyor. Perde var. İçerisi gözükmüyor.

Yola çıkmadan önce size tavsiyelerimiz olacak;

Ankara Garı çevresinde hiçbir alışveriş yapabileceğiniz bir yer yok, yalnız Ankara garı içerisinde Migros Jet – ATG AVM’de ve diğer mağazalardan her türlü ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Buraya gelmeden her türlü eşyanızı ayarlayıp geliniz.  Şu eşyalar sizler için yeterli olacak dersek;

-3’lü priz kurtarıcı rolüyle başta geliyor

-Termos, kupa, kadeh, bardak

-ıslak/kuru mendil, masa örtüsü

-Kamp ocağı, tava, kahve makinesi…

-Kahvaltılık malzemeleri, ekmek almayı unutmayın

-Plastik çatal, bıçak, bardak, tabak

-Çay, su, kahve, kola, gibi her çeşit içecek

-Kuruyemiş, cips, çikolatalar…

Romantik bir ortam için ise, renkli ışıklar, fotoğraflar, mumlar, tütsü, ufak aksesuarlar, kablosuz hoparlör, kitap sizler için yeterli olacaktır.

Güney Ekspresi Güzergahı boyunca Nerelerde Gezebiliriz

– Siirt’ te Gezilecek Yerler;

– Batman’da Gezilecek Yerler;

– Diyarbakır’da Gezilecek Yerler;

-Mardin’de Gezilecek Yerler;

2023 Yılı bilet Fiyatları

Güney Kurtalan Ekspresi Bilet Fiyatları

Güney Kurtalan Ekspresi Hakkında Merak Edilenler

Güney Kurtalan Ekspresi Bilet Nasıl Alınır

 Kurtalan Ekspresi Bilet Fiyatları

Kurtalan Ekspresi  2024 Yılı Bilet Fiyatları

Güney Kurtalan Ekspresi Hakkında Merak Edilenler

Güney Kurtalan Ekspresi Hakkında Merak Edilenler

Güney Kurtalan Ekspresi Hakkında Merak Edilenler

Güney Kurtalan Ekspresi Hakkında Merak Edilenler

Güney Kurtalan Ekspresi Hakkında Merak Edilenler

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. Eren dedi ki:

  Bende trenle yolculuk yapmak istiyorum. Çok faydalı oldu

  1. Seyyah Çağlar dedi ki:

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederiz

 2. Asii dedi ki:

  Uygulama hakkında bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim

  1. Seyyah Çağlar dedi ki:

   Biz Sizlere Teşekkür Ederiz.

 3. Ff dedi ki:

  Molalar oluyor mu peki? Oluyorsa ne kadar süre? Mesela kayseriden geçerken meşhur ürünlerinden almak istedim alabiliyor muyum?

  1. Seyyah Çağlar dedi ki:

   Merhabalar,

   Tren güzergahı boyunca çok sayıda durak bulunuyor. Kayseri’de dahil buna. Bu duraklar yolcu alma ve indirme olarak 3-5 dakikalık sınırlı sürededir. Tren garına sipariş ettiğiniz yemek veya hediyelik eşyaları vagondan inip alabilirsiniz.