Güney Kurtalan Ekspresi Hakkında Merak Edilenler – Bilet Fiyatı

Güney Kurtalan Ekspresi Hakkında Merak Edilenler – Bilet Fiyatı

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Güney Kurtalan Ekspresi Hakkında Merak Edilenler – Bilet Nasıl Alınır –  Bilet Fiyatları? hakkında bilgiler vereceğiz.

Son zamanlarda çok meşhur hale geldi tren yolculukları, doğayla iç içe seyahat etmenin güzelliğini yaşamak isteyen insanlar artık tren yolculuğunu seçiyor. Hatta sevdiği insanla beraber uzun süren bu yolculukta keyifli anlar yaşamak için yolculuk yapanlara rastlıyoruz. Doğu ekspresi ile meşhur olan tren yolculuğu, farklı güzergah seçeneği sunan Güney Ekspresi yani Kurtalan Ekspresine de büyük ilgi göstermektedir.

Ankara’dan kalkan bu ekspres bizlere Kayseri’yi, Erciyes’i, Sivas’ı, Malatya’yı, Diyarbakır’ı, Bismil’i, Batman’ın doğal güzelliklerini, iklimini, bitki örtüsünü, kültürünü, yağmurunu, çamurunu, karını, çiçeklerini, havasını sunuyor bizlere.

                Güney Kurtalan Ekspresi Nedir?                    

Kurtalan ekspresi; iki farklı amaç için kullanılabilen oldukça keyifli bir yolculuğun ismidir. Günümüzde insanlar hem yalnızca turistik amaçlı bu ekspresi kullanabilmekte hem de bir yerden diğerine gitmek için kullanabilmektedir. Ancak günümüzdeki durumun gösterdiği üzere bireyler bu ekspresi daha çok turistik gezi amaçlı kullanmaktadır. Oldukça keyifli anlar yaşanabileceği bu gezi uzun bir süreci kapsamaktadır. Özellikle sosyal medya kullanımının da artması sayesinde günümüzde oldukça popüler bir fenomen haline dönüşmüştür.

Güney Kurtalan Ekspresi Hangi Şehirlerden Geçiyor?

Ekspres Ankara’dan hareket ediyor. Daha sonra sırasıyla, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Malatya, Diyarbakır, Batman ve son durak Siirt’in Kurtalan ilçesi.

      Güney Kurtalan Ekspresi Hangi Günler Kalkıyor?       

Ankara-Kurtalan arası hareket eden güney ekspresi, Haftanın 5 günü seferler düzenlenmektedir.

Ankara’dan – Kurtalan’a, Pazartesi, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve cumartesi günleri seferler düzenlenmektedir.

Kurtalan’dan – Ankara’ya, Pazartesi, Çarşamba, Cuma, Cumartesi günleri hareket etmektedir.

                Kurtalan Ekspresin Kalkış Saatleri                 

Ankara’dan hareket saati: 11:00 ‘dır. Kayseri ilinden 17:50, Sivas ‘tan 21:25, Malatya’dan 01:50, Diyarbakır’dan 07.30 Kurtalan’a varış 10.35 ‘dir.

Kurtalan’dan hareket saati: 08:00 ‘dır. Diyarbakır’dan 11.10, Malatya’dan 16.45, Sivas’tan 20.50, Kayseri’den 00.30 Ankara’ya varış 07.30 ‘dur.

  Güney Kurtalan Ekspresi Kaç saat sürmektedir?

Ekspres yolculuğu toplamda 23 saat 30 Dakika sürmektedir.

     Güney Kurtalan Ekspresi Bilet Nasıl Alınır?       

       Kurtalan Ekspresi Vagon Çeşitleri Nelerdir?   

 • Pulman Normal koltuktur. Koltuk dizilimi bilinen minibüs şeklindedir. .
 • Örtülü kuşetli, dört kişilik oda şeklinde olan ve oturaklar Karşılıklı ikişerlidir ve toplam 4 koltuk vardır. Ve bu koltuklar aşağı doğru çekildiğinde ve üstte bağlanmış yataklar aşağı indirilip yatak oluyorlar. 2 kişilik yatak olmaktadır.
 • Yataklı iki kişilikler, bu vagon tipi trenin en konforlu odalarıdır. Bildiğimiz otel odası gibi koltuklar, Masa, Mini buzdolabı ve lavabosu içerisinde vardır. 2 Kişilik Yataklı Vagondur.
  Birde Yemekli vagon bulunmaktadır. Restoranlardaki gibi karşılıklı masalar var. Burada yemekleri yiyebilir, içecekler alabilirsiniz.

Not : 2 kişi 4 kişilik Örtülü Kuşetli vagonda kalmak istiyorsanız. 4 koltuğun parasını verip almalısınız. Yoksa başka kişiler ile yolculuk yapmak zorunda kalırsınız..

OKUMALISIN  Sümela Manastırı Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saati-2021

Sevgilim ile Aynı Vagondan Bilet Alabilirmiyiz..?

En Çok Sorulan soruların başında geliyor. Soyismi farklı olan Bayan – Erkek aynı vagona bilet alabilir mi?
Cevap : EVET, aynı vagonda sevgiliniz işe yolculuk yapabilirsiniz..

Güney Kurtalan Ekspresi Bileti Nasıl Alınır? 

Öncelikle biletler Gece 00:45’ten itibaren her yeni gün için açılıyor.(saatleri 00:45-01:00-02:00-03:00 olarak değişebiliyor-00:45’ten itibaren sık sık bakmalısınız)

Giderken ilk durak ANKARA son durak ise KARS, buradan tarihi tek yön mü ya da gidiş dönüş mü onu seçtikten sonra ARA diyorsunuz ve Doğu Ekspresi karşınıza gelecektir.

              Bilet Alma Yolları? Detaylar…..        

Daha sonra Buradan Vagon Tipi olan yerden istediğiniz vagonu seçme sayfası çıkıyor, burdan seçiminizi yapın, Yer işlemini seçtikten sonra kendinize ait bilgileri doldurarak devam ediyorsunuz. Burada dikkat edilecek nokta, sayfayı sürekli yenileyin çünkü seçilen her koltuk seçen kişi için 10 dakika o kişiye verilmektedir. Satın alma işlemi yapan kişi işlemlerini 10 dakika içinde yapamazsa sayfa kapanabiliyor. o yüzden yılmadan usanmadan bekleyin ve sayfayı yenileyin.

Bu aşamadan sonra kredi kartı bilgilerinizle ödeme yapabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yollarına siteden direk alabilir ya da tren bileti satan diğer satış sitelerinden de alabilirsiniz ben size TCDD tarafından satılan bilet alma yöntemini anlatacağım. Resmi bilet satış sitesi için TIKLAYIN

Eybis Uygulaması; Google Play yada App Store’ dan TCDD EYBİS uygulamasını indirerek Kolayca bilet alabilirsiniz.

Güney Kurtalan Ekspresi Bilet Fiyatları 2022 

 • 2+1 Pulman 1. Mevki……………………: 62.5 TL
 • Örtülü kuşetli 4 Kişiliktir Kişi başı.: 87 TL (4 Kişi 348 TL)  (2 kişi, 4 kişilik Bilet Ücretin hepsini ödeyerek vagonu kendinize kapatabilirsiniz. DİKKAT.. 4 koltuk var katlandığında 2 kişilik yatak oluyor.)
 • Yataklı Vagon Kişi Başı 170 TL ( 2×170=340 TL) (2 kişilik yataklı vagondur)

Not: Fiyatlar tek Gidiş yönüdür. Dönüş için aynı fiyatlar geçerlidir.

Bilet İndirim Uygulananlar

 • 13-26 yaş arası %15 indirim
 • Öğretmenlere %15 indirim.
 • Türk Silahlı Kuvvetleri’ne %15 indirim.
 • 12 kişi ve daha kalabalık gruplara %15 indirim. 
 • 60-65 yaş yolculara %15 indirim.
 • 65 yaş ve üstündeki yolcular için %50 indirim.
 • Basın kart sahipleri kartlarını göstererek %15 indirim.
 • TCDD personeli ve ailelerine%15 indirim.
 • 7-12 yaş çocuklara %50 indirim.
 • 7 yaş altındaki çocuklar ücretsiz

Trende Yemek var mı? Yanımıza Almalı mıyız?

Evet, trende yemekli vagon bulunmakta. Fiyatlar konusunda çok yüksek değil ama ucuzda diyemeyiz. Normal aldığımız fiyattan biraz pahalı çünkü ama aradığınız çoğu yemek türü bulunmuyor, Sizlere tavsiyemiz yanınızda yolculuk esnasında yiyecek yemek-içecek türü şeyleri almanızdır. Uzun yolculuk olacak çünkü 🙂 Çay almak isterseniz 2 TL. Odalarda priz olduğu için yanınıza getireceğiniz malzemelerle çay demleye bilir, yemek dahi yapabilirsiniz.

Güney Kurtalan Ekspresi Bilet Nasıl Alınır – Detaylı Bilgi İÇin TIKLAYINIZ.

          Evcil Hayvan Kabul Ediliyor Mu?            

Sadece Küçük olmak koşuluyla, kuş, kedi, balık, küçük köpek, evcil hayvan kabul ediliyor. Bazı şartlar var. Öncelikle evcil hayvanınıza bilet almanız gerekiyor. Cüzi bir miktar oluyor bu. Ve en önemli şartları örtülü kuşetli ve yataklı vagonlarda seyahat etmenizi değil de pulman vagonda seyahat etme şartı koşuluyor

OKUMALISIN  Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

              Tren de Sigara İçiliyor Mu?                      

Elbette ki trende sigara içilmesi yasak. Bu bilinen bir durum. Kapınızı kilitledikten ve diğer yolcular tarafından şikâyet edilmedikten sonra artık siz düşünün içilir mi içilmez mi:)?

Fakat şunu da belirtelim sigara kokusunun ve dumanın koridora yayıldığını, hatta yan kompartımanlardan da hissedildiğini belirtmeliyim. Artık gerisi size kalmış bir durum.

        Yataklı Vagonların içinde Neler var?           

Oda da bir adet lavabo var, aynası, tepe lambası, sıvı sabunu ve iki adet havlusu, mini buzdolabı, masa ve bir adet de priz mevcuttur. İki kişilik koltuk ve masadan ibaret gibi gözükse de sonradan koltukları aşağı doğru yatırınca yatak oluyor. Üstünde de sonradan ranza gibi olacak şekilde inen ikinci yatak var.

                     Temizlik Konusu                                

Gayet temiz çarşaf, pike, yastık ve battaniyeler geldiğinizde hazır oluyor. Yolculuk süreci boyunca çöp almaya gelen görevli oluyor.

Tuvaletlere gelirsek, Vagonların başlarında ve sonlarında bulunmakta, İlk başlarda gayet temiz ve düzenli ama yolculuk sürecince insanlarımızın ne kadar pis kullandığına şahit oluyorsunuz.

Yola çıkmadan önce size tavsiyelerimiz olacak;

Ankara Garı çevresinde hiçbir alışveriş yapabileceğiniz bir yer yok, yalnız Ankara garı içerisinde ATG AVM’de ve diğer mağazalardan her türlü ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Buraya gelmeden her türlü eşyanızı ayarlayıp geliniz.  Şu eşyalar sizler için yeterli olacak dersek;

-3’lü priz kurtarıcı rolüyle başta geliyor

-Termos, kupa, kadeh, bardak

-ıslak/kuru mendil, masa örtüsü

-Kamp ocağı, tava, kahve makinesi…

-Kahvaltılık malzemeleri, ekmek almayı unutmayın

-Plastik çatal, bıçak, bardak, tabak

-Çay, su, kahve, kola, gibi her çeşit içecek

-Kuruyemiş, cips, çikolatalar…

Romantik bir ortam için ise, renkli ışıklar, fotoğraflar, mumlar, tütsü, ufak aksesuarlar, kablosuz hoparlör, kitap sizler için yeterli olacaktır.

Güney Ekspresi Güzergahı boyunca Nerelerde Gezebiliriz

-Siirt’ te Gezilecek Yerler;

-Batman’da Gezilecek Yerler;

-Diyarbakır’da Gezilecek Yerler;

-Mardin’de Gezilecek Yerler;

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

 1. Eren dedi ki:

  Bende trenle yolculuk yapmak istiyorum. Çok faydalı oldu

  1. Seyyah Çağlar dedi ki:

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederiz

 2. Asii dedi ki:

  Uygulama hakkında bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim

  1. Seyyah Çağlar dedi ki:

   Biz Sizlere Teşekkür Ederiz.