Günnücek Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – MUĞLA

Günnücek Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – MUĞLA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Günnücek Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri? hakkında bilgiler vereceğiz.

            Günnücek Milli Parkı Hakkında Bilgiler            

Akdeniz ve Ege Bölgelerinin geçiş bölgesinde Muğla ili sınırları arasında yer almaktadır. Muğla il merkezine 60 km uzaklıkta yer almaktadır. Marmaris merkeze uzaklığı sadece 2 kilometredir.

Bölge 1996 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Parkın yüz ölçümü 29.206 hektardır. Günlük kapasitesi 3 bin kişidir. Halk arasında sığlaya “günnük ağacı” dendiği için Günnücek ismini buradan almıştır.

Günnücek ayrıca kendine has ormanları ile de meşhur bir bölgedir. Sığla Ağacı yöresel endemik bir türdür ve Milli Parkta kıyı alanlarında yayılış göstermektedir. Bu ağaçlardan elde edilen sığla yağı ilaç ve parfümeri sanayinde kullanılmaktadır. Milli Parkın hem deniz hem orman alanlarına sahip olmasından dolayı bölgenin korunması ve yönetilmesi deniz ve karasal biyoçeşitlilik için önem arz etmektedir.Kızılçam ormanları, orman dışı vejetasyon alanları Maki, Frigana ve öncesi otsu bitkiler ekolojik açıdan önemli doğal değerlerdir.

300 dönümlük parkta 50 değişik tür kuş yaşarken, yaban domuzu, yaban eşeği, sincap, kedi gibi hayvanlar bulunmaktadır. 106 omurgasız türü, 34 Balık türü, 37 Memeli türü, 32 Sürüngen türü, 7 Çiftyaşamlı türü, 84 kuş türü tespit edilmiştir.

Milli park içinde çok sayıda ağaç türü ve hayvan türü bulunan orman, Antik Phykos Kenti, Amos Kentinin tarihi kalıntıları,  bakir kıyılar, zengin bitki ve hayvan çeşitliğine sahip Cennet Adası, anıt ağaçlar, piknik alanları yer almaktadır. Parkın içerisinde ayrıca yürüyüş yolları bulunmaktadır. Doğa yürüyüşü için oldukça güzel bir yerdir.

Kamp Yapmak & Ateş Yakmak yasaktır.

                  Günnücek Milli Parkı Açık Mı?                    

1 Ekim 2022 Tarihine kadar GEÇİCİ süre ile KAPALIDIR.

                 Günnücek Milli Parkı Giriş Ücreti                  

Milli Parka Giriş ÜCRETSİZDİR.

               Günnücek Milli Parkı Ziyaret Saatleri           

Sabah 08.30 Akşam 17.00 Saatleri arası açıktır.

                    Günnücek Milli Parkı Nerede?                    

Akdeniz ve Ege Bölgelerinin geçiş bölgesinde Muğla ili sınırları arasında yer almaktadır. Muğla il merkezine 60 km uzaklıkta yer almaktadır. Marmaris merkeze uzaklığı sadece 2 kilometredir.

               Günnücek Milli Parkına Nasıl Gidilir?      

Marmaris’e ulaşım sağlamak için karayolu, denizyolu ve havayolu imkânları bulunmaktadır.

Marmaris’e ulaşım için havayolunu kullanmak isteyenler için en yakın havaalanı Dalaman Havaalanı olup Marmaris’e mesafesi yaklaşık 88 kilometredir.  Buradan minibüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Marmaris’e başka illerden otobüs ile gelmek isteyenler için İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin pek çok ilinden otobüs seferleri yapılmaktadır. Marmaris otogarı Marmaris’in hemen girişinde yer almaktadır.

Marmaris Milli Parkına özel aracınız ile Muğla üzerinden E550 ve E400 devlet karayolu üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Hususi aracı ile gelecek olanlar için bazı iller Marmaris ile arasındaki mesafe;

  • Muğla Marmaris arası yaklaşık 54 km
  • Denizli Marmaris arası yaklaşık 183 km
  • Aydın Marmaris arası yaklaşık 151 km
  • İzmir Marmaris arası yaklaşık 271 km
  • İstanbul Marmaris arası yaklaşık 813 km
  • Bursa Marmaris arası yaklaşık 578 km
  • Kocaeli Marmaris arası yaklaşık 721 km
  • Eskişehir Marmaris arası yaklaşık 541 km
  • Ankara Marmaris arası yaklaşık 643 km

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.