Günpınar Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Malatya

Günpınar Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Malatya

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Günpınar Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir  Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

              Günpınar Şelalesi Nerede?             

Günpınar Şelalesi, Malatya ili Darende ilçesine bağlı Günpınar köyündedir. Tohma Çayı’nın kolu Şuhul Deresi üzerindeki şelaledir. Şelalenin adı eskiden Aşudu Şelalesi olarak kullanılıyordu. Şelale Darende İlçesine 7 kilometre uzaklıktadır.

     Günpınar Şelalesi Hakkında Bilgiler      

Günpınar Şelalesi, El değmemiş doğası, kanyonu ve bitki örtüsü dolayısıyla Türkiye’nin 243. tabiat parkı ilan edilen Malatya’nın Darende ilçesindeki Günpınar Şelalesi yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Şelale, Suyun kaynağından üç kademe halinde yaklaşık 40 metre yükseklikten aşağı dökülmektedir. Şelalenin sol tarafında bulunan ana dereden bağımsız gelen kaynak suyu kışın donmaktadır. Şelale, kış mevsiminde donuyor, şelalenin bu hali Denizli’de bulunan Pamukkale travertenlerine benzetilmektedir.

Günpınar Şelalesinin metrelerce yükseklikten dökülen suların oluşturduğu eşsiz manzarası, el değmemiş doğası, kanyonu, buz gibi kaynak suları, serin havasıyla görülmeye değerdir.

OKUMALISIN  Gito Yaylası Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Kahvaltı - Konaklama

Günpınar şelalesinde gezebilir, piknik yapabilir, fotoğraf çekebilir ve şelalenin hemen yanında yer alan tesislerde yemek yiyebilirsiniz. Araçlar için Otopark Var. Ayrıca suyun kaynağına doğru 1,5 kilometre kadar yürüyüş imkânı vardır. Doğa severler için güzel bir trekking alanıdır.

               Günpınar Şelalesi Giriş Ücreti       

Şelaleye Giriş ÜCRETSİZDİR.

       Günpınar Şelalesine Nasıl Gidilir?     

Günpınar Şelalesi, Malatya ili Darende ilçesine bağlı Günpınar köyündedir. Tohma Çayı’nın kolu Şuhul Deresi üzerindeki şelaledir. Darende ilçe merkezine 7 km uzaklıktadır.  İlçe Merkezine 10 dakika uzaklıktadır.

Darende ilçesinden Kayseri yönünde 3 km geçince sola dönen asfalt yol sizi doğruca Günpınar Köyünden geçirerek Şelalesine götürecektir. Malatya- Kayseri D-300 Karayoluna 5 km mesafededir.

Günpınar şelalesi Malatya’ya 2 saat uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.