Anasayfa / Doğal Güzellikler / Günpınar Şelalesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Günpınar Şelalesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Günpınar Şelalesi Nerede-Nasıl Gidilir? Malatya Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Günpınar Şelalesi Nerede;

Günpınar Şelalesi Malatya Darende ilçesine bağlı Günpınar köyündedir. Tohma Çayı’nın kolu Şuhul Deresi üzerindeki şelaledir. Şelalenin adı eskiden Aşudu Şelalesi olarak kullanılıyordu. Şelale Darende İlçesine 7 kilometre uzaklıktadır.

Günpınar Şelalesi Hakkında;

Günpınar Şelalesi, El değmemiş doğası, kanyonu ve bitki örtüsü dolayısıyla Türkiye’nin 243. tabiat parkı ilan edilen Malatya’nın Darende ilçesindeki Günpınar Şelalesi yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Şelale, Suyun kaynağından üç kademe halinde yaklaşık 40 metre yükseklikten aşağı dökülmektedir. Şelalenin sol tarafında bulunan ana dereden bağımsız gelen kaynak suyu kışın donmaktadır. Şelale, kış mevsiminde donuyor, şelalenin bu hali Denizli’de bulunan Pamukkale travertenlerine benzetilmektedir.

Günpınar Şelalesinin metrelerce yükseklikten dökülen suların oluşturduğu eşsiz manzarası, el değmemiş doğası, kanyonu, buz gibi kaynak suları, serin havasıyla görülmeye değerdir.

Günpınar şelalesinde gezebilir, piknik yapabilir, fotoğraf çekebilir ve şelalenin hemen yanında yer alan tesislerde yemek yiyebilirsiniz. Araçlar için Otopark Var. Ayrıca suyun kaynağına doğru 1,5 kilometre kadar yürüyüş imkânı vardır. Doğa severler için güzel bir trekking alanıdır.

OKUMALISIN  Manle Şelaleleri Nerede - Nasıl Gidilir?

Günpınar Şelalesine Nasıl Gidilir;

Günpınar şelalesi Darende ilçe merkezine 7 km uzaklıktadır.  İlçe Merkezine 10 dakika uzaklıktadır.

Darende ilçesinden Kayseri yönünde 3 km geçince sola dönen asfalt yol sizi doğruca Günpınar Köyünden geçirerek Şelalesine götürecektir. Malatya- Kayseri D-300 Karayoluna 5 km mesafededir.

Günpınar şelalesi Malatya’ya 2 saat uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Tavşan Burnu Tabiat Parkı – Kamp Alanı Nerede – Nasıl Gidilir – AYDIN

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Tavşan Burnu Tabiat Parkı ve Kamp Alanı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir