Güray Müze Nerede – Nasıl Gidilir?

Güray Müze Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Güray Müze Nerede – Nasıl Gidilir? – Nevşehir Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Güray Müze Hakkında Bilgiler;

Güray Müze, Nevşehir ilinin Avanos ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Avanos ilçesine bağlı olan Yeni Mahalle sınırları içerisindedir. Nevşehir il merkezine yaklaşık olarak 17 km mesafededir. Avanos ilçe merkezine yürüme mesafesindedir.

Güray Müze yapılış özelliğine bakıldığında Türkiye’nin ilk ve tek özel yeraltı müzesi olması sebebiyle ayrı bir öneme sahiptir. Teşhir salonları, sosyal etkinlik alanları ve diğer hizmet birimlerinin bulunduğu bir yapıdır. Anadolu’nun birçok farklı bölgesinden çıkan tarihi çömlek ve seramik eserler toplanarak, 15 yıllık bir çalışma neticesinde müze oluşturulmuştur. Bu yapı kayaya oyularak, yerin 20 metre altında 1600 m2’lik bir alanda yer almaktadır. Mimari yapısı ve konsepti de müzeye Dünyanın ilk ve tek yer altı seramik müzesi olma özelliğini kazandırmıştır.

Müzedeki eserler sayesinde ilkçağlardan günümüze kadar uzanan çömlek çalışmalarının nasıl şekillendiği, ne tür farklılıklar geçirdiğini yakından görmek mümkün oluyor. Müze, Antik eserler salonu, Modern eserler salonu, kafeterya ve sanal müze bölümlerinden oluşmaktadır.

OKUMALISIN  Paşabağı – Rahipler Vadisi Nerede – Nasıl Gidilir?

Antik eserler salonunda Geç Kalkolitik Dönem, Tunç ve Demir Çağları ile Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerine ait seramik ve çömlekler ziyaretçilerin beğenisine sunulmaktadır. Müzenin modern eserler salonunda ise ülkemizde yetişmiş dünyaca ünlü çağdaş ve geleneksel seramik sanatçılara ait olan eserler sergilenmektedir. Üçüncü bölümdeyse seramik çalışmalarının yanı sıra fotoğraf, resim ve heykel gibi güzel sanatların farklı dallarının örnekleri sergilenmektedir. Burası Yer altında olması sebebiyle çok serin bir yapıya sahip. Bu sebeple kesinlikle yanınıza hırka almalısınız. Müzenin çıkışında çok büyük bir satış alanı mevcut Satış bölümünde fiyatlar oldukça makul. Rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz.

Güray Müze Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücretleri

Güray Müze, haftanın her günü 09 00 ile 19 00 saatleri arasında hizmet vermektedir. 18 yaş altı Türk vatandaşlarına ücretsiz yetişkinlere 10 TL olarak ücretlendirilmiştir.

Güray Müze Nerede?

Güray Müze, Nevşehir ilinin Avanos ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Avanos ilçesine bağlı olan Yeni Mahalle sınırları içerisindedir. Nevşehir il merkezine yaklaşık olarak 17 km mesafededir. Avanos ilçe merkezine yürüme mesafesindedir.

OKUMALISIN  Antalya Ücretsiz Kamp Alanları - En İyi 22 Kamp Alanı?

Güray Müze Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için toplu taşıma ya da hususi araç ile rahat şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Öncelikle Avanos ilçe merkezine gelmeniz gerekmektedir. Buradan yürüme mesafesindedir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.