Güroymak Budaklı Kaplıcası Nerede – Nasıl Gidilir – BİTLİS

Güroymak Budaklı Kaplıcası Nerede – Nasıl Gidilir – BİTLİS

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Güroymak Budaklı Kaplıcası Nerede – Nasıl Gidilir – Kaplıcanın Şifaları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

              Budaklı Kaplıcası Hakkında Bilgiler                   

Budaklı Kapılıcası, Bitlis İlinin Güroymak ilçesinde bulunuyor. Budaklı Kaplıcası ilçe merkezine 7 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Ana kaynağı Nemrut Krater Gölü olan Budaklı Kaplıcası, Başta Romatizma, bel ağrıları ve tansiyon gibi hastalıklara şifa olduğu bilinmektedir. Yaklaşık 40 derece sıcaklıktaki kaplıca suyu yaz aylarında yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça fazla şekilde ilgi görmektedir. Buraya gelen turistler özellikle fotoğraf çekerek anılarını ölümsüz hale getiriyorlar. Buraya gelmek isteyenlere tavsiyem fotoğraf makinelerini yanlarında getirmeleri gerekliliğidir.

Bitlis’in Güroymak ilçesine bağlı Budaklı köyünde bulunan Budaklı Kaplıcası yılın 12 ayında da ziyaretçilerini ağırlarken, eksi 10 derecede kaplıcaya girenler şifa arıyor. Kış aylarında manda ve atlarıyla gelen köylüleri görmek mümkün oluyor. Kış soğuklarında bile sıcaklığı 45-50 dereceyi bulan ve romatizma, solunum, sinir sistemi, sindirim sistemi, böbrek, idrar yolları ve böbrek taşı ile metabolizma bozuklukları gibi hastalıklara iyi geldiği belirtilen Budaklı Kaplıcası, kış ortasında yüzme keyfi yaşamak isteyenlerin ve şifa arayanlar tarafından ilgi görüyor.

Budaklı Kaplıcasının turizm açısından geliştirilmesi, imkânların artırılması ve daha geniş kitlelere tanıtılması amacıyla resmi makamlar tarafından yoğun şekilde mesai harcanıyor. Güroymak Kaymakanlığı kaplıcanın termal turizm, ısıtmalı sera ve tulipa balığı yetiştiriciliğinde kullanılmasını hedefliyor. Yapılan çalışmalar, bölgede 150 metre inildiği zaman suyun ısısının 180 dereceye kadar arttığını gösteriyor. Termal Otel kurulması konusunda çalışmaların devam ettiğini söyleyebiliriz.

                     Budaklı Kaplıcası’na Nasıl Gidilir?              

Güroymak ilçesi Bitlis’e bağlıdır. İlçe şehir merkezine 30 km mesafededir. Budaklı Kaplıcası ilçe merkezine 7 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Güroymak Budaklı Kaplıcasına karayolu ile hususi aracınızla rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.