Güvercinada Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kuşadası – Aydın

Güvercinada Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kuşadası – Aydın

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Güvercinada Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Açılış / Kapanış Saatleri – Kale Ne Zaman Yapılmış? Kim Tarafından Yapılmış? Kalenin Tarihi ve Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kale, Aydın ilinin Kuşadası ilçesinde bulunmaktadır. Hacı Feyzullah Mahallesin de bulunan kıyıdan 50 metre yürüyüş mesafesiyle bağlanılan bir adadır.

                         Güvercinada Kalesinin Tarihi                         

Ada’nın geçmişi Bizans Dönemin de yapılan tarihi bir kaleye dayanmaktadır. Eskiden karadan ayrı olan bu adaya sandallar la ulaşım sağlanmaktaydı. 1957 yılında yapılan çalışmalar neticesin de Güvercin adası karaya bağlanmış ve ulaşımı kara üzerinden yapılmaktadır.

Karadan 50 metre içerde olan adaya giderken, sağınız da büyüklü küçüklü tekneler göreceksiniz. Tekne turu yapmak isterseniz burada teknecilerle sıkı bir pazarlığa girip tekne turu yapabilirsiniz.

Ada üzerinde, Barbaros Hayrettin Paşa döneminde yaptırılan iç kale ve İlyas Ağa döneminde yaptırılan surlar bulunmaktadır. Bu surların amacı Mora İsyanı sırasında denizden gelebilecek saldırıları önleyebilmek amacıyla yaptırılmıştır.

Surlar yaklaşık 3 metre yüksekliğinde ve adanın tamamını çevreleyecek şekilde yapılmıştır. Kalenin yapımında kullanılan taşlar bölgeden çıkartılan taşlardır.

Güvercin adanın güneyinde merdivenlerle çıkılan yuvarlak kemerli ve iki tane kule ile korunan kalenin giriş kapısı yer almaktadır. Kapı üstünde bulunan bir boşluğu var, o boşluk daha önce burada bir kitabenin olduğunu söylüyor bizlere. Gökçeada ve Surların inşa kitabesi, kuzeyde bulunan kulenin duvarı üzerinde bulunmaktadır.

             Güvercinada Kalesinde Neler Yapılır?              

Güvercin ada da isminden de anlaşılacağı üzere güvercinlerin yoğun olduğu bir adadır. Söylenenlere göre adanın isimi de buradan gelmektedir. Birçok kuş türüne rastlayabilirsiniz. Güvercin ada aynı zaman da fotoğraf çekinmek içinde büyük ilgi görüyor. Amatör ve profesyonel olarak çekim yapmak isteyenler için çok güzel bir mekân.

Ada’ya kafa dinlemek, kitap okumak, manzaranın tadını çıkartmak için de gidebilirsiniz. Huzurlu bir mekandır. Oturduğunuz yerden kruvazörlerin, tekneleri izleyebilirsiniz.

                  Güvercinada Kalesi Giriş Ücreti                     

Güvercinada Kalesine Giriş Ücreti bulunmuyor.

                    Güvercinada Kalesine Nasıl Gidilir?           

Kale, Aydın iline yaklaşık 70 km uzaklıkta bulunan Kuşadası ilçesinde bulunmaktadır. Kuşadası ilçesine gelmeniz gerekiyor ilk başta,

Otobüslerle gitmek isteyenler, Aydın ilinde bulunan ilçe otogarından kalkan otobüslere binerek gelmeniz gerekiyor. Kuşadası’na geldik ten sonra yürüyerek 15 dakika içinde kaleye gelebilirsiniz. Merkezde olduğundan ulaşımı çok kolay.

Kendi aracınızla gelecekseniz, Aydın ilinden, Kuşadası istikametini takip ederek 70 km sonunda Kuşadası’na gelebilirsiniz. Kalenin yakının da bulunan otoparka aracınızı bırakarak kaleyi gezebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.