Anasayfa / Cami - Türbe - Kilise / Güzelce Ali Paşa Türbesi – Yahya Efendi Külliyesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Güzelce Ali Paşa Türbesi – Yahya Efendi Külliyesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Güzelce Ali Paşa Türbesi – Yahya Efendi Külliyesi Nerede – Nasıl Gidilir?  Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Güzelce Ali Paşa Türbesi Hakkında;

Güzelce Ali Paşa Türbesi, İstanbul ilinin Beşiktaş ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Beşiktaş’a bağlı Çırağan Caddesinde yer almaktadır. Türbe Yahya Efendi Dergâhı Külliyesi’nin içinde bulunmaktadır.

Güzelce Ali Paşa on yedinci asırda Osmanlı Devleti’nde görev almıştır. Yüzünün güzel olmasından dolayı “Güzelce” lakabı takılmıştır. Sultan II. Osman devri Sadrazamlarındandır. İstanköy’de 1575 senesinde dünyaya geldi. Babası İstanköy’lü Ahmet Paşa’dır. Anne tarafında peygamber soyunda gelmektedir. Çocukluğu ve gençliği denizlerde geçti. Mart 1621’de safra kesesi iltihabı dolayısıyla vefat etmiştir.

Güzelce Ali Paşa Türbesi 1620-21 yıllarında yapılmıştır. Türbe kare planlı olarak inşa edilmiştir. Duvarları taş ve tuğla ile örülmüştür. Türbenin bir cephesi deniz tarafına doğru bakmaktadır.  Yalnızca bir cephesinde iki katlı pencereler bulunmaktadır.

Türbe çok sade olup, süslemesi yoktur. Türbedeki sandukalar mermer lahit şeklinde yapılmıştır. Türbenin içinde Güzelce Ali Paşa’nın hayatını içeren bir levha bulunmaktadır. Bu levhanın Türkçesi yazılarak bu türbeye 1997 yılında konulmuştur. Güzelce Ali Paşa’nın akrabası olan kimlikleri bilinmeyen üç kişiye ait olmak üzere toplam altı sanduka vardır. Türbe ziyarete açıktır. Türbeleri Koruma ve Yaşatma Derneği tarafından onarılarak, 1997 yılında ziyarete açılmıştır.

Güzelce Ali Paşa Türbesi Nerede?

Güzelce Ali Paşa Türbesi, İstanbul ilinin Beşiktaş ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Beşiktaş’a bağlı Çırağan Caddesinde yer almaktadır. Türbe Yahya Efendi Dergâhı Külliyesi’nin içinde bulunmaktadır.

OKUMALISIN  Mardin Gezilecek Yerler - Mardin Gezi Rehberi

Güzelce Ali Paşa Türbesine Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu Taşıma İle Gidecekler22, 22RE, 40T, 42T, DT1 otobüslerine binerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca Metro -M2ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile de tabelaları takip ederek rahat şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Navigasyon ile gitmek isterseniz eğer, Altta yerleştirdiğimiz harita yardımıyla kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz..

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir