Anasayfa / Bartın / Güzelcehisar Lav Sütunları Nerede – Nasıl Gidilir?

Güzelcehisar Lav Sütunları Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Güzelcehisar Lav Sütunları Nerede – Nasıl Gidilir? – Bartın Gezilecek Yerler? hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Güzelcehisar Lav Sütunları Hakkında;

Güzelcehisar Lav sütunları, Bartın’ın il merkezine 17 km uzaklıkta tarih ve doğanın iç içe olduğu Güzelcehisar köyünde bulunmaktadır. Sahilde bulunan lav kayalarının geçmişi 80 milyon yıl öncesine dayanmaktadır. Volkanlardan akan lavların soğuyup kristalleşmesi sonucu çok güzel bir görüntü oluşturmuştur. Çapları 50 – 100 cm, boyları ise 30 metre üzerinden olan lav sütunları dünyanın ender gelişmiş doğal oluşumlarından biridir. Türkiye’de sadece Bartın Güzelcehisar’da bulunuyor. Dünya da ise Kuzey İrlanda, İskoçya ve Kalifornia’da bulunan lav sütunları koruma altına alınarak doğal miras kabul edilmişlerdir.

Güzelcehisar Lav Kayalarının ziyaretçiler tarafından görülmesi ve turizme kazandırmak için ahşap yürüyüş yolları, seyir terası ve iskele yapılmıştır. Oldukça etkileyici bir görselliğe sahip olan Güzelcehisar Lav Sütunları’nı mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

Güzelcehisar Lav Sütunlarına Nasıl Gidilir?

Özel aracınız yoksa Ankara – Bartın otobüslerini kullanarak Bartın’a ulaşabilir daha sonra Güzelcehisar ilçesine geçebilirsiniz. Eğer Bartın merkezden dolmuş ile gelecekseniz Güzelcehisar dolmuşlarına binerek kısa sürede Lav Kayalıklarına ulaşabilirsiniz.

OKUMALISIN  Marmaris Ayın Koyu Plajı Nerede – Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Mehmet Akif Ersoy Evi ve Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Çanakkale

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Mehmet Akif Ersoy evi ve Müzesi  Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir