Hacer Ormanı ve Vadisi Nerede-Nasıl Gidilir?

Hacer Ormanı ve Vadisi Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Hacer Ormanı ve Vadisi Nerede-Nasıl Gidilir?  – Kayseri Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Hacer Ormanı ve Vadisi

Hacer Ormanı ve Vadisi Kayseri ilinin Yahyalı ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Yahyalı ilçesinin Ulupınar köyü sınırları içerisinde yer alır.

Burası Türkiye’nin en iyi post ormanı olması özelliğini taşımaktadır. Yedigöller’e giriş ve çıkışın gerçekleştirildiği, yaban hayatının var olması ve helikopter iniş pistinin bulunması Hacer Ormanı’nı önemli kılan faktörlerdendir. Vadinin yukarı kısımları, IV.jeolojik zamanda buzullar tarafından oluşturulan buzul vadi ( tekne vadi) özelliği gösterir. Günümüzde vadide ağırlıklı olarak ,karaçam, kızılçam, köknar, sedir, ladin, ardıç ve titrek kavak gibi ağaç türleri vardır. Burası İç Anadolu bölgesine doğru sokulan sağlıklı bir orman alanıdır.

Yedigöller, Kapuzbaşı kaynak şelaleleri arasında yer alan ve her iki bölgeyi birbirine bağlayan Hacer Boğazı deniz seviyesinden 2200 mt. Yükseklikte bulunan etrafı son derece dik yüksekliği 3000 mt. ‘nin üzerinde kayalıkların arasında bulunmaktadır.

Hacer Ormanı’nda bulunan dört su kaynağından en önemlisi, orman merkezinde bulunan ve çevresi kamp alanı olarak değerlendirilen ‘Soğuk Pınar’dır. Burada hem kamp yapabilir hem de doğa güzelliklerinin tadına varabilirsiniz.

OKUMALISIN  Hamsilos Koyu Nerede - Nasıl Gidilir?

Hacer Ormanı ve Vadisi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Hacer Ormanı ve Vadisi Kayseri ilinin Yahyalı ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Yahyalı ilçesinin Ulupınar köyü sınırları içerisinde yer alır.

Kayseri şehir merkezine uzaklığı 180 km olan, Hacer Ormanlarına gitmek için karayolunu kullanabilirsiniz. Yahyalı otobüslerine binerek gidebileceğiniz ormanın Kapuzbaşı Şelalelerine olan uzaklığı, 15 km’dir. İlçeye geldikten sonra köy minibüsleri ile ormana rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.