Hacı Arap Cami Nerede-Nasıl Gidilir?

Hacı Arap Cami Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Hacı Arap Cami Binası Nerede – Nasıl Gidilir?  – Ankara Gezi Rehberi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Hacı Arap Cami Nerede;

Ankara ilinin Altındağ İlçesi, Hisar Semti’nde, Kılıçarslan Mahallesi’nde, Bakırcılar Çarşısı’nda, Ankara Kalesi olarak tabir edilen bölgede, Tam olarak Koyunpazarı ve Asker Sokaklarının birleştiği yerde bulunan bu cami,  14. veya 15. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir.

Hacı Arap Cami Hakkında;

Ahilik döneminde yapılan bu cami 1331-1389 yılları arasında yapımı tamamlanmıştır. Cami,  Düz ahşap tavanlı basit bir yapıdır. Cami planı,  Enine dikdörtgen planlı ve minber ile bölünmüş iki kısım halinde yapılmıştır. Minberi kısmı ahşap olup, kadınlar mahfeli, kare kesitli ince sütunlar üzerinde taşınmaktadır. Cami Mescidi, doğuda üç ve kuzeyde iki, batıda üç büyük pencere ile aydınlanmaktadır. Caminin Giriş kapısındaki duvarda kemer içine alınmış iki küçük pano bulunuyor. Panonun altında Mehmed ismi yazılıdır.

Hacı Arap Cami’ne Nasıl Gidilir;

Hacı Arap Cami Altındağ ilçesinde Ankara Kalesinin aşağı kısmında bulunmaktadır. Bu yere gitmek için,

OKUMALISIN  Tarihi Şengül Hamamı Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saati?

Aracınızla gidecekseniz eğer 2 farklı yol bulunuyor.

1-Yol Ulucanlar Caddesine aracınızı park ederek, oradan Ankara Kalesine Doğru yürüyerek çıkmalısınız. Cami, Meşhur Gramofon Kafe’yi geçtikten sonra sağda kalıyor.

2. Yol Ankara Kalesine doğru aracınızla çıktığınızda kalenin hemen yanında bulunun otoparklara aracınızı bırakarak, Rahmi Koç müzesinin yanından aşağıya doğru yürüdükten sonra hemen sol tarafta kalmaktadır.

Toplu taşıma araçları ile gidecekseniz eğer, Ankara’nın en eski yerleşim yerlerine olan Ulus’ta inerek buradan Ankara Kalesine doğru yürümenizdir. Cami, kalenin alt kısmında bulunuyor.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.