Hacı Şeref Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Muş Gezilecek Yerler

Hacı Şeref Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Muş Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Hacı Şeref Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami’nin Tarihi ve Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

 

Hacı Şeref Cami, Muş ilinin Merkezinde Kale Mahallesi olarak bilinen yerdedir. Ulu Cami ve Merkez Cami arasında kalmaktadır. Bir Selçuklu yapısı olan bu caminin giriş kapısının üstünde Şevval 743-M 1343 yılı tarihlenmektedir. Aslan Han olarak bilinen yerde bulunmaktadır.

Cami yapısı ve Mimari özellikleri incelendiğinde yapının XVII yy ile tarihlenmektedir. Caminin Ana mekânı kare planlı olarak yapılmıştır. Ve ortada büyük yanlarda basık kubbelerle örtülüdür. Hacı Şeref Caminin mihrabı yuvarlak kemerli ve niş biçiminde olmakla birlikte ve sade bir yapıdır. Bu sade yapının taç kapısı Kesme taştan yapılmıştır. Ahşap işlemeli tahta kapısı ve yine ahşap çerçeveli pencereli ile görülmeye değer güzelliktedir.

Yolunuz eğer Muş ve çevresine düşerse bu camiyi görmenizi tavsiye ediyoruz. (Caminin çevresinin biraz bakımsız ve yüksek binalarla cami kapansa da geçmişten günümüze kadar gelen bu güzel yapının güzelliğinden bir şey kaybettirmemiş)

                          Hacı Şeref Cami Nerede?                           

Şeref Cami, Muş ilinin Merkezinde Kale Mahallesi olarak bilinen yerdedir. Ulu Cami ve Merkez Cami arasında kalmaktadır.

                  Hacı Şeref Cami’ne Nasıl Gidilir?                   

Muş ilinin merkezinde Kale Mahallesi sınırları içerisinde kalan bu Cami, Ulu Cami ve Merkez Cami olarak bilinen alanın tam ortasında bulunmaktadır.

Şahsi aracıyla gidecekler, Muş belediyesinin arka kısmına doğru gittiklerinde belediye caddesinin sonunda bulunuyor. Toplu taşıma ile gidecekler Kale mahallesine giden dolmuşlara binerek ulaşabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.