Hacı Taşan Kültür Merkezi (Taş Mektep) – Kırıkkale

Hacı Taşan Kültür Merkezi (Taş Mektep) – Kırıkkale

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Hacı Taşan Kültür Merkezi (Taş Mektep) Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Etkinlikler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Taş Mektep, Kırıkkale ilinin Keskin ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Keskin ilçe merkezinde çiçek sokakta bulunur. Kırıkkale iline 27 km mesafededir.

Günümüzde Kültür ve Turizm Bakanlığı Çocuk ve Halk Kütüphanesi olarak kullanılmakta iken bakanlık tarafından Keskin Kaymakamlığı’na tahsisi yapılmış olup,  Kültür Merkezi olarak kullanılmaktadır.

Taş Mektep sizi geçmişte bir yolculuğa sürükleyecek. Neşet ERTAŞ, Hacı TAŞAN gibi ustaların ezgileri ile burada eskiyi yad edeceksiniz.

Kültür merkezinde “Bozlak Kültürü ve Abdallık” geleneğine uygun organizasyonlar gerçekleştirilerek türkü dinletileri, sohbetler düzenlenmekte ve Abdal kültürü yaşatılmaktadır.

Bina tek katlı olarak kırmızı Ankara taşından inşa edilmiştir. Yapıya giriş doğudandır. Bu cephede ortada taş merdivenle bir sundurmaya çıkılmaktadır. Sundurmadan ana yapıya geçişte yer alan kapı, taş bir silme ile çerçeve içine alınmıştır. Üstü kenarı silmeli üçgen alınlıklıdır. Bu cephenin her iki yanında dikdörtgen üçer pencere vardır. Pencerelerin üst tarafı ortası kilit taşlı ve kemerlidir. Bunların üstünde yine taştan yarım daire silme yapılmıştır.
Dikdörtgen planlı olan yapının iki kısa tarafında üçer pencere, arka yüzde beş pencere bulunmaktadır. Yapının çatıya geçiş kenarı taştan saçak silmelidir. Çatı Marsilya kiremitlidir. Kitabesi bulunmaktadır.

         Hacı Taşan Kültür Merkezi Nerede?              

Kültür Merkezi, Kırıkkale ilinin Keskin ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Keskin ilçe merkezinde çiçek sokakta bulunur. Kırıkkale iline 27 km mesafededir.

  Hacı Taşan Kültür Merkezi’ne Nasıl Gidilir?    

Buraya hususi araç ya da toplu taşıma ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi aracıyla gidecekler Kırıkkale-Kayseri karayolundan devam ederek ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile gitmek isteyenler, Kırıkkale’den kalkan Keskin minibüslerine binerek ulaşım sağlayabilirler. Bu minibüsler ilçe otogarından kalkmaktadır.

Kırıkkale Gezilecek Yerler

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.