Anasayfa / Doğal Güzellikler / Hacıveli Köyü Nerede-Nasıl Gidilir?

Hacıveli Köyü Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Hacıveli Köyü Nerede-Nasıl Gidilir? – Kastamonu Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Hacıveli Köyü

Hacıveli Köyü Kastamonu ilinin Abana ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Köy Abana merkeze yakın konumdadır.

Hacıveli Köyü bölgenin hatta Kastamonu’nun en eski yerleşim yeridir.  Köy tarihi güzelliklerinin yanı sıra doğal güzellikleri ile de ön plana çıkmaktadır. Sarı hurma ve kestane ağaçları yaygın biçimde bulunmaktadır. Zamanında burada yaşayan Rumların terk edilmiş evleri bulunmaktadır.  Bu evlerin çoğunluğu günümüzde bakımsız harabe durumdadır. Ayrıca 1805 yılında yapılmış olan Hacıveli Camisi de bulunmaktadır.

Hacıveli Köyü Efsanesi

Bir zamanlar burada Hacı Velo isminde bir Rum yaşıyormuş. Buna istinaden, yörenin ismi Hacıveli olmuştur. Bu kişi denizcilikle uğraşırmış çok zenginmiş ve ayrıca birçok eşi varmış. Söylenenlere göre 18 oğlu ve 18 gemisi varmış.

Bir gün Hacı Velo denizde demirli bulunan 18 gemiye bakarak “Bundan sonra yoksulluk görmeyeceğiz.” diyerek fakir köylülerin arasında övünmüş. Onları da sözleriyle aşağılamıştır.

Fakat bu olaydan bir süre sonra 18 gemi batar ve 18 oğlu boğularak ölür. Geçim sıkıntısına düşer. Acıya fazla dayanamamış vefat etmiş. Hacıveli’nin oğulları Hacıveli Camii’nin arka bahçesine gömülmüştür.

OKUMALISIN  Yörük Ali Efe Müzesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Hacıveli Köyü Nerede ve Nasıl Gidilir?

Hacıveli Köyü Kastamonu ilinin Abana ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Köy Abana merkeze yakın konumdadır.

Abana ilçesi Kastamonu’ya 90 km, Sinop’a 132 km, Ankara’ya 340 km ve İstanbul’a 620 km uzaklıkta yer alıyor.

Hacıveli Köyüne toplu taşıma veya hususi aracınızla rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi aracı ile gelenler için ulaşım Abana-Bozkurt-Devrekâni –Kastamonu Devlet Karayolundan sağlanmaktadır.

Toplu taşıma ile gelenler öncelikle Kastamonu’ya gitmeniz gerekiyor. Buradan servis, minibüs ve taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Eğirdir Yeşilada Nerede – Nasıl Gidilir – Yeşilada Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Eğirdir Yeşilada Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Yeşilada Gezilecek Yerler hakkında bilgiler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir