Haçlı Gölü Nerede – Nasıl Gidilir?

Haçlı Gölü Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Haçlı Gölü Nerede – Nasıl Gidilir? – Muş Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Haçlı Gölü Hakkında;

Muş ilinin Bulanık ilçesi sınırları içerisinde bulunan bu göl, Halk arasında Kazan Gölü veya Bulanık Göl olarak ta bilinmektedir.  Göl “Haçlı” ismini güneyinde bulunan Haçlı köyünden, “Bulanık” ismini ise Gölün suyunun bulanık olmasından aldığı söylenmektedir. Kızkopan volkanının yükselmesi sonucu oluşan volkanik set gölüdür.

Haçlı Gölü, 10 km yüzölçümüne sahiptir. En derin noktası 7-8 metredir. Göl, Şeyhtokum deresinden beslenmektedir. Göl kışın donmaktadır. Göl kuş çeşitliliği ile ilgi görmektedir. Göçmen kuşların uğrak noktasıdır. Özellikle kaşıkçı ve boz ördek popülasyonlarıyla özel koruma alanı olarak bilinir. Ayrıca, Angıt, Telli Turna da burada gözüken kuş çeşitleridir. Göl etrafında barındırdığı sazlık ve kayalık alanlarla aynı zamanda kuş türlerine de üreme alan oluşturmaktadır.

Haçlı Gölünde Neler yapılır derseniz, Piknik yakmak için uygun alanlar bulunuyor, olta balıkçılığı için sazan balığı bulabilirsiniz. Göl ve çevresinde yürüyüş yaparak bu güzel yerin keyfini çıkartabilirsiniz.

OKUMALISIN  Zal Mahmut Paşa Cami Nerede - Nasıl Gidilir - Eyüp Sultan - İstanbul

Haçlı Gölü’ne Nasıl Gidilir;

Muş ilinin Bulanık ilçesi sınırları içerisinde bulunan bu göle gitmek için; Muş ilinden Bulanık istikametine giden karayolunu kullanmalısınız.  Ayrıca Bitlis ilçesinden gelmek isterseniz, Nazik Gölünü geçtikten sonra 15-20 dakikalık bir yol bulunuyor. Navigasyon ile gitmek isterseniz eğer, altta bulunan haritayı kullanabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.