Anasayfa / Doğu Anadolu Bölgesi / Hadımlı Köyü Köroğlu Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Hadımlı Köyü Köroğlu Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Hadımlı Köyü Köroğlu Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Iğdır Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Hadımlı Köyü Köroğlu Kalesi

Köroğlu Kalesi Iğdır ilinin Tuzluca ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Tuzluca ilçe merkezine 10 km uzaklıktadır. Tuzluca ilçesine bağlı Hadımlı Köyü’nün yaklaşık 3 kın kuzeybatısında bulunur.

Köroğlu Kalesi 1706 rakımlı tepe üzerinde sarp bir kayalık üzerinde inşa edilmiştir. Kalenin hangi tarihte inşa edildiğini gösteren kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Kalenin yapımında ağırlıklı olarak moloz ve kesme taş kullanılmıştır.

Kale içerisinde ana kayaya oyulmuş odacıklar bulunmaktadır. Ayrıca zirve kısmında kaya içerisinden çıkan ve etrafı dörtgen şekilde düzeltilmiş su kaynağı da mevcuttur. Burada değişik renklerde bol miktarda seramik kalıntısı elde edilmiştir.

Rivayetlere baktığımızda kalenin Köroğlu tarafından gözetleme kulesi olarak inşa edildiğine ulaşılmaktadır. Aras nehrinin güvenliğini sağlamak amaçlanmıştır.

Hadımlı Köyü Köroğlu Kalesi Nerede?

Köroğlu Kalesi Iğdır ilinin Tuzluca ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Tuzluca ilçe merkezine 10 km uzaklıktadır. Tuzluca ilçesine bağlı Hadımlı Köyü’nün yaklaşık 3 kın kuzeybatısında bulunur.

OKUMALISIN  Sultan I. Ahmed Han Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir - Sultanahmet-İstanbul

Hadımlı Köyü Köroğlu Kalesi Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi aracıyla merkezden gelmek isteyenler D080 üzerinden yol almak durumundadır. Tabelalar yardımıyla rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler ise Tuzluca ilçesine gelip burada köy dolmuşlarıyla ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

İzmir Bademler Köyü Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere İzmir Bademler Köyü Nerede – Nasıl Gidilir – Ne Yenir – Neler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir