Anasayfa / Bilecik / Hagios Georgios (Aya Yorgi) Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Hagios Georgios (Aya Yorgi) Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Hagios Georgios (Aya Yorgi) Kilisesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Bilecik Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Hagios Georgios (Aya Yorgi) Kilisesi Hakkında;

Hagios Georgios (Aya Yorgi) Kilisesi, Bilecik ilinin Osmaneli ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Osmaneli ilçe merkezinde yer almaktadır. Osmaneli’ne bağlı olan Camikebir mahallesi sınırları içerisindedir. Bilecik merkeze yaklaşık olarak 35 km mesafededir.

Hagios Georgios (Aya Yorgi) Kilisesi İznik-Rum imparatorluğu döneminde yapılmıştır. Bu yapı İlçede çıkan bir yangın sonucu yanan kilise yerine günümüzde mevcut olan kilise 1874 yılında Macarlı bir mimar tarafından yeniden inşa edilmiştir.

Kilise doğu ve batı sanatının işlendiği üç nefli, haç planlı kubbeli bazilika tarzında inşa edilmiştir. Ortadaki küçük kubbesi ve çatı örtüsü yıkılmıştır. Kubbe dışında kalan çatı örtüsünün tonozla örtülü olduğu anlaşılmaktadır. Ön cephenin iki köşesinde birer çan kulesi yükselmektedir.

1924 yılındaki mübadele sonucu, Rumların bölgeyi terk etmeleri üzerine bina bakımsız bir duruma gelmiştir. 2005 yılında buranın bir “Kültür Merkezi” haline getirilmesi için Belediye ve Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından çalışmalar yapılmıştır.

OKUMALISIN  Bilecik Saat Kulesi Nerede - Nasıl Gidilir?

Hagios Georgios (Aya Yorgi) Kilisesi Nerede?

Hagios Georgios (Aya Yorgi) Kilisesi, Bilecik ilinin Osmaneli ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Osmaneli ilçe merkezinde yer almaktadır. Osmaneli’ne bağlı olan Camikebir mahallesi sınırları içerisindedir. Bilecik merkeze yaklaşık olarak 35 km mesafededir.

Hagios Georgios (Aya Yorgi) Kilisesi Nasıl Gidilir?

Buraya hususi araç ya da toplu taşıma araçları ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Bilecik merkezden Osmaneli ilçe dolmuşları ile ulaşım sağlayabilirler. Hususi araç ile Bilecik merkezden gelmek isteyenler Adapazarı Bilecik Yolu/D160 ve Adapazarı Bilecik Yolu/D650 üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Eğirdir Yeşilada Nerede – Nasıl Gidilir – Yeşilada Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Eğirdir Yeşilada Nerede – Nasıl Gidilir – Neler Yapılır – Yeşilada Gezilecek Yerler hakkında bilgiler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir