Hakkâri’de Gezilecek En İyi 10 Yer – Hakkâri Gezi Rehberi

Hakkâri’de Gezilecek En İyi 10 Yer – Hakkâri Gezi Rehberi

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Hakkâri’de Gezilecek En İyi 10 Yer – Hakkari’nin Tarihi – Mimari Eserleri – Doğal Güzellikleri – hakkında bilgiler vereceğiz.

              Hakkâri Hakkında Kısa Bilgi                    

Hakkâri ili Ülkemizi En Doğusunda yer almaktadır. Bulunduğu konum ve iklim şartları göz önüne alındığında Yüksek Kayalık arazi yapısı ile bilinmektedir. Yüksek Kayalık ve Sarp arazi ile Doğu Anadolu Bölgesi’nin En Dağlık bölgesi olarak biliniyor. Arazinin bu denli kayalık olmasından dolayı ulaşım bir hayli zordur. Bu zorlu arazi yapısına rağmen geçmişten günümüze birçok uygarlık bu topraklarda yaşamış be önemli eserler bırakmıştır. Doğal güzellik bakımından da önemli yerleri olan Hakkâri ili hakkında derlediğimiz Gezilecek En Güzel Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

          Hakkâri’de Gezilecek En İyi 10 Yer          

            1-Cilo ve Sat Dağları Milli Parkı              

Hakkâri il merkezi ile Şemdinli ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Türkiye’nin 45. Milli parkı olan bu yer 27.500 hektar alanı kapsamaktadır. Doğal güzelliği ile dikkat çeken bu yer özellikle bahar döneminde açan çiçekleri ve Dağların zirvesindeki buzların görüntüsü ile görenleri hayrete düşürmektedir.

Cilo Dağ’larındaki 4 bin rakımlı Uludoruk ile eteklerindeki buzullar, kar ve buz sularıyla oluşan ve Sat Buzul Gölleri görülmeye değer güzelliktedir.

                             2- Zap Vadisi                              

Vadi, Yeşil Örtüsü ve Dağların zirvesindeki karla kaplı görüntüsü ve dağlardan gelen kar suları ile Zap Suyu görenleri hayrete düşürüyor. Zap Vadisi, ilkbahar ayında bir başka güzel oluyor.  Farklı türdeki Çiçekleri, Dağlarda eriyen kar sularının oluşturduğu akarsu ile bir başka güzelliktedir.

OKUMALISIN  Marmaris Ayın Koyu Plajı Nerede – Nasıl Gidilir?

                    3- Seyithan Gölü                                        

İsmini Hakkâri Bey’i Seyit Han’dan alan bu Göl, Yüksekova ilçesine bağlı Yazılı köyü sınırları içerisindedir. Cilo Dağı’nın zirvesinde oluşan çöküntüde kar ve pınar sularının birikmesi sonucu oluşmaktadır.

                4- Cennet Cehennem Vadisi                 

Hakkari il merkezine 45 km uzaklıkta bulunan bu Doğal güzellik her mevsim Doğa yürüyüşçüleri tarafından ilgi görmektedir. Vadi boyunca akan dere, Dağ çiçekleri, Dağ zirvesindeki buzullar ile doğaseverlerin görmek istediği yerler arasında yerini almaktadır.

                    5- Hakkari Peri Bacaları                       

Yavuzlar Köyünde bulunan bu doğal oluşumlar, Kapadokya’daki Peri bacalarına benzerliği ile dikkat çekmektedir. Uzun Zaman önce bölgede gerçekleşen volkanik patlama sonrası bölgeye dağılan kayaçların rüzgâr ve yağmur suları tarafından aşındırılması sonucu oluşan doğal yapıdır.

                             6- Sümbul Dağı                               

Sümbül Dağı, Ülkemizin en sarp ve dağlık alanlarından olan Hakkari Bölgesinde bulunuyor. 3 bin 467 rakım yükseklikte bulunan bu Dağ, Hem Tırmanış meraklıları hem de Doğa yürüyüşü yapmayı seven gezginler tarafından ilgi görmektedir. Kışı aylarında kar yağması ile birlikte Kayak yapmayı sevenlerin uğrak yeridir.

OKUMALISIN  Arapapıştı Kanyonu İnceğiz Kanyonu Nerede - Nasıl Gidilir?

                           7- Meydan Medresesi              

Medrese, giriş kapısındaki kitabesinde 1700-1701 tarihinde İzzeddin Oğlu İbrahim Bey tarafından yaptırıldığı yazmaktadır. Medrese, Kale altı mezarlığının doğu tarafındaki düz bir platformda kurulmuştur. Anadolu Selçuklu Döneminde başlayıp Beylikler ve Osmanlı Döneminde gelişen avlulu medrese plan tipinin 18. Yy başlarındaki bir örneğidir.

                      8- Nehri Taş Köprü                               

 

1898 yılında Şeyh Muhammed Sıddık tarafından yapılan Nehri Taş Körü, Şemdinli Çayı üzerinde İlçe merkezine 13 km uzaklıktadır. Yüksek dağların arasında derin bir vadide yer alan, Kuzey – Güney istikametinde tek açıklık halindeki köprünün her iki ayağı da kayalıklara oturtularak yapılmıştır. 21 metre yükseklikte 11 metre uzunlukta tek gözlü ve yolu eğimli olarak yapılmıştır. Bölgenin en eski tarihi eserleri arasındadır.

                         9- Sineber Şelalesi                         

Sineber Şelalesi, merkeze 50 km uzaklıkta Kaval Köyü sınırları içerisindedir. Dağlardan gelen kar sularının beslediği şelale özellikle ilk bahar aylarında gürül gürül akmaktadır.

                10-Mergabütan Kayak Merkezi                  

Mergabütan Yaylası’nda bulunan kayak merkezi 2 bin 200 rakımda bulunmaktadır. Yaz aylarında Yayla görüntüsü veren bu yer kışında kayak yapmak isteyenler ile dolup taşmaktadır. Kayak Merkezinin pist uzunluğu toplamda 6 bin 500 metredir.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.