Haleplibahçe Mozaik Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Haleplibahçe Mozaik Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Haleplibahçe Mozaik Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Şanlıurfa Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Haleplibahçe Mozaik Müzesi Hakkında;

Haleplibahçe Mozaik Müzesi, Türkiye’nin En Büyük Müzesi olan Şanlıurfa Müzesi‘nin hemen yanında bulunmaktadır. Alt yapı çalışmaları sonucu keşfedilmiş ve daha sonrasında restore edilerek hizmete açılmış bir müzedir. Müzede bulunan mozaikler M.S. 3. ve 4. Yüzyılları tarihlemektedir.

Mitolojide ismi geçen kadın savaşçı Amazonların tasvir edildiği mozaiğe de ev sahipliği yapmaktadır. Mozaik Müzesini meşhur eden En Önemli Mozaiği olan ve Amazon kraliçelerinin av sahnelerinin bulunduğu 3×9 m ebatlarında olan eserler taban mozaiği şeklindedir. Bu mozaikte Amazon kraliçelerinden Hippolite, Thermodosa, Melanippe ve Penthesileia aslan ve leopar avlarken ki görüntüsü tasvir edilmiştir. Bu Mozaikler, dünyanın ilk örnekleri olarak kabul görmektedir.

Müzeyi gezmek için camdan yapılmış bir yol bulunuyor,  Sanki bir labirentte gezermiş gibi hem de tarihi seyrederek geziyorsunuz. Ayrıca, Şanlıurfa Müzesi ve Haleplibahçe Mozaiğini tek biletle gezebiliyorsunuz.

Haleplibahçe Mozaik Müzesi Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

Yaz Dönemi                                                   Kış Dönemi
1 Nisan – 31 Ekim                                             31 Ekim – 1 Nisan
Açılış Saati: 08:00                                             Açılış Saati: 08:00
Kapanış Saati: 19:00                                        Kapanış Saati: 17:00

OKUMALISIN  İshakpaşa Sarayı Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saatleri?

Not: Pazartesi Günleri kapalıdır.

Giriş Ücreti: 14 TL.

Müze Kart Geçerlidir.

Adres: Şanlıurfa Merkez Halepli Bahçe Mahallesi
Tel: 04143131588

Haleplibahçe Mozaik Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Arkeoloji ve Mozaik Müzesi, Tam olarak Balıklıgöl’e inen yolun hemen sağında kalmaktadır. Urfa şehir merkezine geldiğinizde Tabelalar yardımıyla rahatlıkla bulabileceğiniz bir yerdedir. Balıklı göl tabelasının takip etmeniz yeterle olacaktır. Balıklıgöl’e inerken hemen sağda kalmaktadır.

Toplu Taşıma ile Gelecekler, Otobüs ile gelecekseniz eğer Eyyübiye22A-63-64 Nolu hatlarına binerek gelebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.